Firma nezvládla sečení. Místy je asi půlmetrový porost, vadí lidem v Porubě

  18:44
Ačkoli po deštích roste tráva rychleji, na většině veřejných prostranství v ostravském obvodě Poruba ji nikdo neseče. Lidé, kterým to vadí, kvůli tomu telefonují na místní radnici.

Poruba zarostla trávou. Firma sečení nezvládala, radnice zajišťuje nápravu. | foto: Lumír Cyrus

Jedním z nich byl i místní obyvatel Lumír Cyrus. „Firma, kterou si obvod vybral, posekala trávu jen okolo dvou hlavních tepen. A možná ještě někde, ale většina zelených ploch v Porubě zůstala od začátku jara netknutá. Místy je asi půlmetrový porost. Já už si přinesl z parku dvě klíšťata,“ popsal situaci Cyrus. A dodal, že v parku už teď sice pokoseno je, ale tráva tam zůstává a hnije. 

Mluvčí porubské radnice Martin Otipka na dotaz redakce MF DNES odpověděl, že letos vznikl vážný problém, který už obvod řeší. Jak?

„V pátek rozhodli radní městského obvodu o zrušení smlouvy s firmou, která loni vyhrála výběrové řízení, a okamžitě vypsali jednací řízení bez uveřejnění. To znamená, že vyzvali k podání nabídek dvě společnosti, které skončily v minulé veřejné zakázce na druhém a třetím místě,“ uvedl Otipka.

Pokud firmy o zakázku ještě stojí, musí podat nabídku nejpozději 2. června. Radní obvodu jsou připraveni novou smlouvu schválit v pátek. Nicméně podle Otipky na to nečekají. „Do doby podpisu smlouvy bude kosení provádět na základě objednávky firma, která v Porubě kosila loni. Slíbila, že s tím začne už začátkem tohoto týdne a na dokončení první seče bude potřebovat asi patnáct pracovních dní,“ nastínil další postup mluvčí.

K problémové firmě poznamenal, že vyhrála výběrové řízení, ve kterém nerozhodovala pouze cena, ale i další kritéria, například zkušenosti s podobnou prací.

„Firma splnila veškeré zákonné podmínky, předložila pozitivní reference z několika velkých měst a nebyl důvod domnívat se, že nastanou problémy. Postupně se ale ukázalo, že jí schází lidé i technika. Nebyla schopná dodržet termíny. Touto dobou měla už být hotová první seč, většina Poruby je ale nepokosená,“ přiznal Martin Otipka.