iDNES.cz

Porodnice, kam pustí otce, jsou plné. Jinde naopak zájem klesl

  9:20
Paradoxní situace nastala kvůli koronavirové pandemii v porodnicích Moravskoslezského kraje. Některé jsou úplně plné a musí rodičky odmítat, jiné se téměř vylidnily. Rozhoduje, zda nemocnice pouští otce k novorozencům.

„Máme plno. Když k nám nějaká rodička přijde, postaráme se o ni. Ale sanitky už jsou zastavené, musí vozit rodičky jinam,“ řekla v pondělí sloužící sestra v ostravské porodnici Vítkovické nemocnice.

Velký zájem mají rodičky i o péči fakultní nemocnice. Naopak v Městské nemocnici Ostrava, kterou jindy vyhledávají i ženy ze vzdálenějších míst, je téměř prázdno.

Rodiček ubylo také jinde. Důvod? Mnohé si vybírají porodnici i podle toho, zda tam pustí aspoň na chvíli otce dítěte či jinou blízkou osobu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch totiž vydal 18. března nařízení, kterým kvůli pandemii koronaviru zakázal přítomnost otců u porodů. V sobotu upřesnil, že výjimky se vztahují na cizinky, které potřebují tlumočníka, rodičky, jež mají závažné duševní onemocnění, jsou neslyšící, nevidomé či mají jiné vážné zdravotní postižení, a také na případy, kdy se očekává porod mrtvého plodu.

K výjimkám z nařízeného zákazu návštěv v nemocnicích ale patří rovněž návštěvy dětí včetně nově narozených. A právě toho některé nemocnice v kraji začaly využívat – pouštějí otce k novorozencům. Téma teď řeší nastávající rodiče i zdravotníci v celém kraji.

Zdraví muži mohou za dítětem a matkou do porodního pokoje

Fakultní nemocnice začala jako první 23. března a záhy se přidala Vítkovická nemocnice. „Pokud je otec zdravý, nemá příznaky COVID-19 ani podobné nemoci, nemá teplotu, není v karanténě, vezme si roušku a dodržuje hygienická pravidla, může jít po porodu za rodičkou do porodního pokoje,“ uvedla Iva Piskalová z tiskového odboru fakultní nemocnice.

„Dosavadní zkušenosti s otci po porodu jsou podle lékařů skvělé, za což jim patří dík. Ochranné prostředky pro ně máme bezplatně,“ dodala Piskalová.

Možnost vidět dítě ocenil i pětatřicetiletý Jan z Ostravy. „Čekal jsem venku. Do porodního pokoje jsem šel, až když mi zavolala manželka, že máme dceru. Zůstal jsem s ní a s naším druhým dítětem téměř dvě hodiny. Bylo to pro nás oba hodně důležité. Mrzí mě, že jsem nemohl být se ženou celou dobu,“ svěřil se.

Od soboty povoluje přítomnost otců po porodu i Nemocnice Třinec. „Otcové mohou strávit až dvě hodiny v porodním boxu. Na oddělení šestinedělí nesmí,“ říká Irena Sikorová Nožková, mluvčí nemocnice, jejímž zřizovatelem je kraj.

O zákazu se živě diskutuje na Facebooku

Naopak krajské nemocnice v Havířově, Frýdku-Místku, Karviné-Ráji, Opavě, ale i nemocnice Agelu v Novém Jičíně a Městská nemocnice Ostrava do pondělí otce na porodní sál nepouštěly. Jen v Krnově mohli otcové krátce vidět matku a dítě ve speciální místnosti přes zástěnu.

Na facebookových stránkách nemocnic či porodnic rodičky se zdravotníky o striktním zákazu živě diskutují. Zatímco mnozí lidé podporují postup fakultní nemocnice, jiní ho považují za velmi rizikový.

„O zákazu přítomnosti otců v porodnici rozhodl krizový štáb nemocnice. Za daných okolností je to rozumné opatření, které brání přenosu infekce na matky, děti i zdravotníky. Nechceme se dostat do situace, že kvůli nákaze zavřeme porodnici,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení Městské nemocnice Ostrava Marek Ožana.

Ředitelé některých nemocnic ale na začátku týdne znovu zvažovali, jak vyřešit právo otců vidět děti a konkurenční nevýhodu. Například v Havířově i Frýdku-Místku se nakonec rozhodli pouštět otce po porodu na sál.

zpět na článek