Lidé se už zase fotí na mostě mezi Těšíny, hranice je otevřená

  16:46
Téměř čtyřměsíční čekání je u konce. V úterý se opět otevřely přechody na hranici se Slezským vojvodstvím. Konec hlídek vítají obě strany. Hned první den se vrátil obvyklý ruch.

Polští prodejci v Cieszyně vítají české zákazníky, kteří k nim v době pandemie koronaviru nemohli kvůli uzavřené hranici. | foto: Darek ŠtalmachMF DNES

„Vidíš to? To je paráda, nikde nikdo,“ volal na svou ženu Michal Tambor před mostem spojujícím nedaleko kavárny Avion oba břehy řeky Olše – hraniční řeky mezi polským Cieszynem a Českým Těšínem. 

Narážel tak na fakt, že z mostu zmizela policejní hlídka, která kontrolovala, zda příchozí do České republiky splňují všechny podmínky, například zda mají potvrzení o testu na koronavirus.

To už neplatí. Češi mohou do Polska a zpátky, stejně tak mohou přes řeku v opačném směru i Poláci.

„Jsem moc ráda, že už je hranice zase otevřená, Češi nám tu moc chyběli,“ komentovala změnu Kristyna, majitelka jednoho ze stánků ve známé těšínské tržnici.

Před svým obchodem věšela na přivítanou balonky a na velké čtvrtky psala červený nápis ‚Srdečně vás vítáme.‘

„Ty čtyři měsíce byly hodně dlouhé. Zákazníci z Česka totiž tvoří většinu našich tržeb. Dneska jsem sice taky ještě nevydělala ani korunu, zatím nikdo nepřišel, ale hranice je otevřená a je to jen otázka času. Nejvíce lidí chodí ve středy a v soboty, tak se už těším,“ popsala Kristyna situaci na tržnici u řeky.

Na půlnoční odchod hlídek si lidé počkali

Na otevření hranice se hodně těšila. „Byla jsem se podívat o půlnoci, jak odtamtud hlídka odchází. Bylo nás tam asi padesát. Byl to moc hezký pocit. Pamatuju, že když jsem byla malá, museli jsme jezdit do Česka přes celnici s doklady. Otevřená hranice je prostě nejlepší.“

Podobný názor mají i prodavači z dalších obchodů v Cieszyně. A nejen z nich.

„Nejsme sice obchod, ale restaurace, ale i tak jsme uzavření hranice pocítili,“ vysvětlila servírka z restaurace nedaleko cieszynského náměstí. „Češi k nám chodili slavit narozeniny, ale třeba i maturity. To všechno teď na nějakou dobu nešlo. Ale na rozdíl od obchodníků, kteří jsou závislí hlavně na Češích, k nám chodí i Poláci. Takže jsme propad tržeb zaznamenali, ale nebylo to tak velké jako u některých jiných. I tak se ale na Čechy moc těšíme.“ 

Projít si kolečko míst, kam Češi do Cieszyna nejčastěji míří, netrvá ani hodinu, pokud se návštěvníci nezdrží například na vyhlídce Hradního vrchu. Oproti „normálu“ bylo v úterý dopoledne – v den otevření hranic – na nejčastěji navštěvovaných místech docela prázdno.

Už krátce před polednem se ale situace začala pomalu měnit. Na mostě u kavárny Avion, pod vlajkami obou zemí, se fotili turisté s batohy i lidé bez zavazadel, obchodníci v obchodech v přilehlých uličkách zametali chodníky, do města se vrátil normální život.

„Češi tvoří minimálně polovinu našich zákazníků, takže jsme moc rádi, že se hranice otevřela. Už jich sem dneska pár přišlo, tak se snad situace vrátí k normálu,“ podotkla majitelka obchodu s nabídkou obleků a šatů.

A podobné to bylo i na mnoha dalších místech Cieszyna. Poláci se těšili na Čechy a Češi zase do Polska. A na Poláky.