Lidé se autobusem dostali k autům, která čtvrt roku stála u polských letišť

  14:18,  aktualizováno  16:04
Ministerstvo zahraničí v neděli zorganizovalo mimořádné jízdy autobusem k polským letištím, kde desítky lidí zanechaly automobily před odletem na dovolenou. Vinou koronavirových opatření se pak turisté s obtížemi dostali domů, jejich vozy v zahraničí se však na zhruba čtvrt roku staly nedostupné.

Polsko v polovině března zcela uzavřelo své hranice, proto ani nedovolilo lidem ze zahraničí, aby si dojeli pro automobily zaparkované u letišť. Ministerstvo zahraničí společně s velvyslanectvím v Polsku vyjednávalo o této možnosti několik týdnů a rozhovory prý byly velmi náročné. 

Nakonec se jim na dnešek podařilo dohodnout dvě jízdy speciálních autobusů.„Konečně si mohou Češi, kteří většinou odletěli s polskými cestovkami na dovolenou, ale už se kvůli covid 19 nedostali zpět stejnou trasou, vyzvednout svá auta na čtveřici polských letišť. Díky kolegům z Varšavy za dlouhodobé nasazení.“ reagoval ministr zahraničí Tomáš Petříček na svém twitteru.

Současně velvyslanectví dohodlo i to, že lidé nemusejí za parkování platit více, než jaká byla doba jejich dovolené.

Jedna trasa začínala na dálničním odpočívadle mezi Ostravou a Bohumínem. Druhá z Náchoda. 

„Z Ostravy jedeme do Katovic, pak do Krakova a do Varšavy. Všude lidem pomůžeme a neodjedeme, dokud se nenastartují všechna auta,“ slíbil Jaroslav Uchytil, spolumajitel autobusového dopravce. Měl vézt čtyřicet řidičů, ale nakonec jich k Ostravě dorazilo osmatřicet.

Jízda na vlastní pěst sknčila na hranicích

Pokus dostat se na vlastní pěst k automobilu u letiště v Krakově neskončil před časem pro Vladimíra Fleisera z Havířova dobře. „Vyrazili jsme s bratrem, ale dostali se jen na hranice. Naši byli v pohodě, ale Poláci ne. Říkali jsme jim sice, že za čtyři hodiny jsme zpátky a ukázali i doklady k parkování, ale jen odpověděli, ať jedeme za nimi a bez dalšího vysvětlení nás vyvezli zpět do Česka,“ povzdychl si.

Mimořádná autobusová linka vyjíždí od Ostravy k automobilům u polských letišť. (24. května 2020)

Na den přesně před čtvrt rokem nechal u letiště pět let starou Toyotu Yaris a s rodinou vyrazil do USA za dcerou a pak do Dominikánské republiky. Návrat byl hodně dobrodružný.

„Ještě den a už bychom z Dominiky neodletěli. Pak se podařilo dostat do mimořádného letu z Chicaga do Prahy. Byli jsme v letadle namačkaní jako herinci, ale jinak to bylo super. A hlavně jsem se dostali domů,“ líčí patálie s tím, že polská cestovní kancelář, se kterou letěli, je odmítla vzít zpět. „Doufám, že už nebudou Poláci dělat problémy a auto konečně dostaneme domů. To víte že chybělo. A hodně.“

Ačkoliv všichni lidé dostali doporučení, aby sebou vzali startovací kabely, tak i dopravce měl náhradní velkou autobusovou baterii, kabely i kompresor. 

Mimořádná jízda za automobily přišla lidi na tisícikorunu. „Ujedeme 1 400 kilometrů a je to na celý den. Snažíme se jim pomoci. Ti, co jedou jen do Katovic, jsou na tom hůře, ale opravdu si nemyslíme, že to je přemrštěná částka,“ vysvětlil Uchytil.

Lidé opravdu bankovky dávali bez reptání. Naopak byli rádi, že se konečně dostanou ke svým vozům.

Mladý pár si musel koupit nové auto

Karina Zbranková s Karlem Zikou ze Světlé Hory-Podlesí na Bruntálsku si dokonce museli koupit nový automobil. „Od nás se bez auta nikam nedostanete a navíc dojíždíme do zaměstnání. Bez auta to prostě nešlo,“ vysvětlili s tím, že u katovického letiště jim stojí starší peugeot. „Odletěli jsme do Gruzie a nakonec byli rádi, že jsme doma,“ poznamenal Zika.

V neděli odpoledne Karina Zbranková hlásila, že je už doma. „Měli jsme zhruba dvouhodinové zpoždění, stáli jsme totiž dlouho na polské hranici, kde nám měřili teplotu a chtěli doklady a cestovní pasy,“ popsala. 

Peugeot se jí nastartovat nepodařilo. „Baterka byla úplně vybitá. Naštěstí pomohli řidiči autobusu, kteří na vozíku přivezli baterii, tu mou dobili a mohla jsem vyjet,“ vylíčila.

Poláci byli hodně důkladní, ale auto nastartovalo

Až z Kroměříže dorazil k Ostravě Ivo Dynka, který pracoval v Anglii. Do Londýna létal z Katovic a teď tam nuceně musel nechat svou jeden rok starou Škodu Octavia. „ Je to už tři měsíce. I když jsem volal na velvyslanectví, tak dlouho to vypadalo hodně špatně. Tak už se těším, že své auto snad najdu v pořádku,“ přiznal Dynka, že mu auto hodně scházelo.

I on poté odpoledne potvrdil složitosti při vjezdu do Polska. „Měřili nám teplotu a naše jména zadávali do počítače. Stáli jsme tam určitě přes hodinu,“ konstatoval. Náladu mu zvedl stav jeho vozu. „Nastartoval jsem bez problémů a už jsem doma.“

Jaroslav Brčica z Řepiště na Frýdecko-Místecku se z dovolené v Dominikánské republice vrátil s polskou cestovní kanceláří do Varšavy. „Jenže k autu u letiště už nás nepustili a s policejním doprovodem nás převezli do Česka a pak se jen čekalo, čekalo a čekalo. Teď to snad půjde, z Polska do Česka se snad dostaneme bez problémů,“ líčil v neděli před odjezdem.

Autor: