Cizinci se do bazaru probourali přes dvě zdi, gang používal profi techniku

  14:12
Hydraulický rozpínák, profesionální zámečnické nádobíčko, ale také kamery, wi-fi a speciální brýle. Gang Poláků jezdil po Evropě a vykrádal zlatnictví, bazary a zastavárny. Pachatele zajímaly zejména šperky. Zkušení a zruční zloději se dlouho domnívali, že jsou nepolapitelní. V polorozpadlých budovách dokonce trénovali co nejtišší bourací práce. Ve spolupráci se zahraničními kolegy je však dopadli kriminalisté z Moravskoslezského kraje.

Recidivisté, tři muži a jedna žena ve věku 37 až 48 let, kteří už v minulosti kradli například ve Velké Británii a v Rakousku, se v Česku pustili do akce loni v dubnu na náměstí Míru v Bruntále.

Probourali se tam do bazaru, odkud vzali šperky za celkem tři a půl milionu korun. „Překvapilo nás, jakým způsobem se dovnitř dostali. V noci se totiž probourali přes dvě budovy, a to přes objekt pojišťovny a papírnictví,“ poznamenala šéfka policie na Bruntálsku Natálie Pastuchová Orlová.

Doplnila, že zloději po sobě navzdory bouracím pracím nenechali prakticky žádné využitelné stopy. „Byla to pro nás priorita, protože takový případ se u nás v regionu vyskytuje vskutku výjimečně.“

Na akci se pachatelé zjevně připravovali řadu týdnů až měsíců, policisté studovali minutu po minutě záběry z okolních bezpečnostních kamer až půl roku nazpět. „Byla to opravdu velmi důkladná a dlouhá analytická práce. Až se povedlo zjistit, že dva muži ve velkém předstihu umístili v okolí budovy dva předměty, z nichž jeden později odnesli,“ přiblížila policistka.

Vytipované místo několik týdnů sledovali

Šlo o wi-fi vysílač, který zůstal na místě, protože zapadl tam, kde by museli použít žebřík. Druhým předmětem byla kamera, kterou monitorovali okolí vytipované prodejny.

Podruhé skupina šla do akce v červnu, kdy se zloději v Ostravě – Mariánských Horách násilím vloupali do zastavárny, konkrétní postup pachatelů policie zatím nesdělila. I tehdy zmizely šperky za asi 1,5 milionu korun.

Z nalezeného wi-fi vysílače se podařilo policii získat DNA jednoho z pachatelů, ale vyhledávání v tuzemské databázi bylo neúspěšné. Ale z podobné evropské databanky přišlo upozornění, o koho nejspíše jde a že má na svědomí podobné nepravosti i z minulosti.

„Spolupracovali jsme z kolegy v Polsku, na Slovensku i v Rakousku. Nakonec se podařilo shromáždit tolik důkazů a poznatků, že jsme mohli přistoupit k zadržení,“ doplnila Pastuchová Orlová.

Polští navrtávači oken stojí před soudem, obžaloba se četla celý den

Dva muže zadržela policejní zásahová jednotka na Karvinsku, jeden z nich totiž měl blíže neupřesněné vazby i do České republiky. „Zadržením byli velmi překvapení, vůbec nečekali, že by se je podařilo odhalit,“ podotkl Jakub Mohyla, zástupce vedoucího krajského 2. oddělení obecné kriminality.

Oba zadržení jsou už ve vazbě, jeden z nich byl vydán do Polska k jinému trestnímu stíhání. Po dalším muži a ženě se stále pátrá, zatím se je nepodařilo zadržet.

Policisté také při vyšetřování provedli v tuzemsku i v Polsku domovní prohlídky. „Zajistili jsme mnoho opravdu profesionálního zařízení, například zámečnického. Jde třeba o hydraulický rozpínák, který pachatelé využívali při bouracích pracích,“ přiblížila policistka z Bruntálska.

Pachatelé vytipované místo dlouhodobě sledovali a dokonce různě nacvičovali, jak se dostanou dovnitř. K tomu používali třeba i speciální brýle, rovněž si v některých polorozpadlých budovách zkoušeli co nejtišší bourací práce. Dokázali rovněž odpojit zabezpečovací a kamerová zařízení.

„Zjistili jsme, že se připravovali na další dvě podobné akce v zahraničí, kde už monitorovali vytipovaná místa,“ podtrhl důležitost zadržení policista Mohyla.

Zadrženým zatím hrozí vězení do dvou až osmi let vězení, vyšetřování však pokračuje a je možné, že trestní stíhání bude rozšířeno.

Autor: