Nalezená dívka i odhalení vandalů, kamery pomáhají policii řešit tisíce případů

  16:18
Téměř pět tisíc přestupků a trestných událostí pomohly loni ostravským strážníkům odhalit kamery instalované v ulicích města. Aktuálně město hlídá přes šest stovek kamer, některé z nich detekují i křik či výbuch.

„Pomocí kamer, které aktuálně obsluhujeme z deseti stanovišť v různých částech města, strážníci loni mimo jiné vypátrali třicet jedna hledaných osob a zadrželi dvacet pět pachatelů trestných činů, které následně předali Policii České republiky,“ uvedl mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů s tím, že monitorování veřejného prostoru pokračuje i letos.

Přímo pod kamerou se například v první polovině ledna pokusili založit černou skládku dva muži v koblovské Antošovické ulici.

„Ani jeden zřejmě netušil, když z dodávky vyhazovali zbytky laminátových obkladů a plovoucích podlah, že zastavili přímo pod kamerou,“ popsal Jindřich Machů. „Nebyl pro nás problém zjistit jejich totožnost podle registrační značky vozu. Oběma hrozí pokuta do výše padesáti tisíc korun.“

Cizinci se do bazaru probourali přes dvě zdi, gang používal profi techniku

Ve třetím lednovém týdnu kamery pomohly strážníkům nejen najít ztracenou dvanáctiletou dívku, která se v jednu hodinu po půlnoci pohybovala na tramvajové zastávce v Ostravě-Zábřehu, ale odhalily i vandaly, kteří ve Vřesinské ulici v Ostravě-Porubě rozkopávali skleněné výplně zastávek. Také v tomto případě hrozí vandalům pokuta do výše padesáti tisíc korun.

Veřejný prostor podle Machů aktuálně hlídá 616 kamer, z nichž sedm policisté vybavili i detektorem nestandardního hluku, jako je křik, rozbíjení skla, výbuch bomby, střelba a uliční ruch. Dění z dalších 332 kamer strážníci sledují na důležitých křižovatkách ve městě.

Autor: