Balík dnů pro polétavý prach je pryč, kraj ho vyčerpal mimořádně pozdě

  14:54
První lokalita v Moravskoslezském kraji vyčerpala zákonem daný nejvyšší počet dní v roce s nadlimitním polétavým prachem. Podle české legislativy by množství prachu v ovzduší nemělo denní limit překročit častěji než pětatřicetkrát v roce a Věřňovice na Karvinsku toho dosáhly minulý týden. Přesto jde o mimořádně dobrou zprávu.
(ilustrační foto)

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Obvykle mívá totiž obec známá extrémně nepříznivým ovzduším takzvaně „vydýcháno“ už na jaře.

„Podle údajů od roku 2000 docházelo do roku 2019 k překračování tohoto ukazatele ve Věřňovicích pravidelně už v prvních čtyřech měsících roku,“ upřesnila Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Za rok věřňovická stanice obvykle nasbírala i víc než dvojnásobnou zátěž – v roce 2017 to bylo 81 dní, o rok později dokonce 94 dní a v roce 2019 se prach ve Věřňovicích držel nad limitem 74 dní.

Zlom přišel předloni, kdy byla situace ještě výjimečnější než letos. Zákonnou hranici Věřňovice překročily až 11. prosince a celkem se tam v roce 2020 polétavý prach nad limitem držel „pouhých“ 39 dní.

„V roce 2020 jsme na severní Moravě a ve Slezsku naměřili také historicky nejnižší průměrné roční koncentrace PM10 (polétavý prach o velikosti do deseti mikrometrů – pozn. red.). Nejnižší byl i počet stanic s překročením legislativně tolerovaného počtu nadlimitních denních koncentrací PM10,“ upřesnila Blanka Krejčí s tím, že více než pětatřicetkrát se prach nad limit dostal jen ve dvou lokalitách.

Situaci může zhoršit energetická krize

Relativně příznivější situace panovala také loni, kdy pětatřicetidenního limitu Věřňovice dosáhly v říjnu a lidé tam vyšší koncentrace prachu dýchali 56 dní.

Letošní ovzduší

Pětatřicátý den, kdy měřicí stanice ve Věřňovicích zaznamenala nadlimitní denní množství prachu v ovzduší, byl čtvrtek 24. listopadu.

Žádné další stanice v kraji zatím tohoto zákonem stanoveného limitu nedosáhly.

Nejvyšší letošní denní koncentrací prachu ve Věřňovicích byla hodnota 95,8 mikrogramu na metr krychlový, tedy necelý dvojnásobek limitu, a to 23. března.

Vyšší koncentraci prachu letos naměřila už jen stanice v Nošovicích, 14. listopadu hlásila 98,6 mikrogramu na metr krychlový. Průměrná denní koncentrace prachu v ovzduší tam však limit prozatím letos překročila devatenáctkrát.

„Letošní stav zatím potvrzuje stabilní situaci minulých tří let, kdy se pozitivně projevilo postupné snižování emisí ze všech hlavních zdrojů znečišťování v kombinaci s příznivějšími podmínkami pro rozptyl znečišťujících látek a s kratšími topnými sezonami,“ dodala Krejčí.

Kromě menšího počtu dní s prachem nad limitem se poslední tři roky snížily i koncentrace. Denním limitem je 50 mikrogramů na metr krychlový. Letošní maximum naměřené ve Věřňovicích činí 95,8 mikrogramu na metr krychlový. V roce 2019 to ale bylo 218,5 a roku 2017 dokonce 501,5 mikrogramu na krychlový metr, tedy desetinásobek limitu.

„Je to poznat. Nejen na číslech, ale i vlastními smysly. Je to výsledkem výměny kotlů a obecně větší pozornosti věnované kvalitě ovzduší,“ komentoval Pavel Buzek, starosta Dolní Lutyně, jejíž místní částí Věřňovice jsou. Poznamenal, že pomohlo počasí. „Vítr fouká, přejí nám rozptylové podmínky,“ dodal.

Otázkou zůstává vývoj v dalších zimních měsících. „V souvislosti s energetickou krizí se lidé připravili na přitápění pevnými palivy, to může situaci zhoršit. A jsme na hranici, bavíme se tedy i o způsobu vytápění také v polském příhraničí. Uvidíme,“ konstatoval starosta.