Loprais dokázal rozsvítit Tatru. Lidé se loučili s šestinásobným vítězem Dakaru

  10:30,  aktualizováno  11:28
Rodina i veřejnost se dnes ve Frenštátu pod Radhoštěm naposledy rozloučili s šestinásobným vítězem Rallye Dakar Karlem Lopraisem. Už od půl deváté ráno mohli lidé podepisovat kondolenční knihu a přinášet květiny do smuteční síně, následoval pohřeb, který se promítal na velkoplošné obrazovky.

S Karlem Lopraisem se přišlo rozloučit několik stovek lidí. Zatímco rodina a přátelé byli uvnitř smuteční síně, veřejnost pohřeb, který vedl Zbigniew Czendlik, sledovala venku na velkoplošných obrazovkách.

Na pohřeb dorazilo mnoho lidí v oblečení s logem tatrovky, se kterou byl Loprais neodmyslitelně spjatý. Přišel například Pavel Lazar, generální ředitel Tatry. 

„Odchodem Karla Lopraise končí i jedna etapa Tatry a závodění. Patřil mezi tři nejvýznamnější osobnosti Tatry spolu s Ignácem Šustalou a Hansem Ledwinkou. Pan Loprais byl jako Edison. Ten dokázal rozsvítit žárovku, Karel Loprais dokázal rozsvítit Tatru,“ řekl Lazar.

Na náměstí Míru ve Frenštátu se potom od 13 do 15 hodin konala akce Pozdrav do nebe pro Karla Lopraise. Na náměstí nechyběly vozy Tatra a s legendárním závodníkem, kterému se přezdívalo „monsieur Dakar“, se přišli rozoloučit další lidé. Na obrazovky se promítaly záběry a fotografie z Lopraisova života.

Legenda Dakaru

Slavný závod, na kterém startoval naposledy v lednu 2006, ovládl Karel Loprais mezi lety 1988 a 2001 celkem šestkrát a dohromady jedenáctkrát se umístil na stupních vítězů.

Všechny své triumfy vyjel za volantem kamionu Tatra a právě s kopřivnickou automobilkou byl celý život spjatý.

Už na konci šedesátých let do ní nastoupil jako dělník a automechanik, stal se zkušebním řidičem a později i jednou z nejznámějších tváří českého motorsportu. Na Dakaru startoval poprvé ve svých šestatřiceti, do cíle se mu dojet nepodařilo.

30. prosince 2021

A v roce 1988 legendární soutěž u břehů senegalského Růžového jezera poprvé vyhrál. „Absolvovali jsme pak stovky besed a výstav. Lidi se zajímali, protože jinak neměli šanci se o Dakaru cokoliv dozvědět,“ vyprávěl s odstupem.

Za své výkony si otec dvou synů a milovník veteránů vysloužil řadu ocenění: v roce 2000 byl spolu s Františkem Šťastným vyhlášen vítězem hlasování o českého automobilového a motocyklového závodníka století, před čtyřmi lety pak dostal na Hradě od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Autoři: ,