Pocitových map v kraji přibývá, jedna právě vzniká i v Českém Těšíně

  6:46
Kde je v létě nesnesitelné horko a kde naopak příjemně, kde chybí zeleň či které lokality zaplavuje voda při přívalových deštích, mohou ještě dva dny lidé z Českého Těšína vyznačit do mapy na webu města. Společně tím vytvoří pocitovou mapu, která se zaměřuje na životní prostředí a pomůže nastavit strategii, jak co nejlépe zvládnout změnu klimatu.

Přímo do mapy lidé v Českém Těšíně označují místa, kde je jim horko a kde příjemně. | foto: MÚ Český Těšín

„Pocitová mapa je součástí připravované adaptační strategie města, přičemž pomůže navrhnout opatření proti postupně se zvyšujícím teplotám, suchu a dalším meteorologickým extrémům, které se nás stále častěji dotýkají a v budoucnu budou ještě četnější,“ přiblížila českotěšínská mluvčí Nataša Cibulková.

Pocitovou mapu Českého Těšína lze vyplnit zde

Pocitovou mapu a anketu mohou občané na radničním webu vyplnit do 15. září. „Výsledky poté zveřejníme na webových stránkách města,“ doplnila Cibulková.

Pocitových map existuje v kraji více. Například v roce 2016 obyvatelé Ostravy digitálně vyznačovali, kde se ve městě cítí příjemně, nadto jaká místa by doporučili navštívit lidem odjinud, případně kde je ještě zapotřebí rozvoj nebo kde se lidé necítí dobře.

V Ostravě vadí nádraží i park v jeho blízkosti

Mapu tehdy vyplnilo přes 1 200 lidí. „Nejvíce pozitivních bodů zaznačili v centru města, na Hlavní třídě v Porubě, v Dolní oblasti Vítkovice a také tam, kde je hodně zeleně, například podél nábřeží Ostravice, v zoo a v Bělském lese,“ zhodnotila tehdejší mluvčí města Andrea Vojkovská.

Oblíbené i obávané. Pocitová mapa Ostravy ukáže, jak lokality působí na lidi

Naopak nejhůře dopadly mimo jiné lokality Přívoz, Vítkovice a Hrušov, konkrétněji třeba okolí hlavního nádraží nebo sad Boženy Němcové. Opětovně se pocitová mapa za účasti občanů aktualizovala v minulém roce.

Další podobné mapy vznikly třeba ve Frýdku-Místku, Opavě, Vítkově, Novém Jičíně či Krnově.

Autor: