Nejrychleji ubývají lidé v Moravskoslezském kraji, za čtvrtletí o 1,8 tisíce

  9:28
Nikde jinde v České republice neklesá počet obyvatel tak rychle jako v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to ze zjištění Českého statistického úřadu, který v pondělí zveřejnil informace o pohybu obyvatel v prvním čtvrtletí letošního roku.

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V Moravskoslezském kraji žilo letos na konci března 1 176 193 obyvatel, o 1 796 méně než začátkem ledna.

„V prvním čtvrtletí 2022 poklesl počet obyvatel v Moravskoslezském kraji zhruba o 1,8 tisíce osob. Na tomto úbytku se ze čtyř pětin podílela přirozená obměna obyvatelstva,“ přiblížil výsledky šetření Jan Halva z Krajské správy Českého statistického úřadu v Ostravě.

Přirozený přírůstek v prvním čtvrtletí zůstal podle zjištění statistiků výrazně pod počtem zemřelých. Ten se zatím, ani po zmírnění epidemie, nedostal na předcovidová čísla.

„Počet živě narozených dětí – 2,6 tisíce – patřil k nejnižším od roku 2000. I přes meziroční výrazný pokles o 1,3 tisíce osob zůstal počet zemřelých – 4,1 tisíce – vyšší než v letech před pandemií covidu-19,“ přidal Halva další detaily statistik.

Ústup od covidových čísel je ale zřejmý. Loňský počet zemřelých byl o čtvrtinu vyšší. I v tom však kraj drží smutný primát.

Více lidí se odstěhovalo

„Podle předběžných výsledků zemřelo v kraji v prvním čtvrtletí tohoto roku 4 077 osob, o 1 289 méně než ve stejném období roku 2021. V relativním vyjádření zemřelo z tisíce obyvatel čtrnáct osob, což bylo nejvíce mezi všemi kraji,“ shrnul Hlava čísla za první čtvrtletí.

Kraj i kvůli tomu dosáhl jednoho nelichotivého primátu – počet obyvatel v něm klesá nejrychleji v rámci celé republiky. A s tím nepomohlo ani stěhování. I v tomto případě ze statistických seznamů více lidí mizelo, než přibývalo.

„Ve srovnání s předchozím rokem vzrostl počet vystěhovalých na 2,1 tisíce osob, naopak počet přistěhovalých se snížil na 1,7 tisíce. Výsledná záporná salda zůstala v rámci celého Česka největší,“ dokončil statistik.