Detektory smrtícího plynu spustily alarm, na záchranu seniorek bylo pozdě

  13:04
Dvě důchodkyně z Novojičínska zemřely poté, co se v rodinném domě otrávily oxidem uhelnatým. Jedna zemřela na místě, druhá později v nemocnici.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Tragédie se stala v rodinném domě ve zhruba třítisícové obci Mořkov. Záchranáře na místo ve čtvrtek večer přivolali lidé ze sousedství, kteří dvě bezvládné seniorky našli. „Čidla detekující přítomnost oxidu uhelnatého, která mají záchranáři ve výbavě, začala týmům po vstupu do domu signalizovat přítomnost nebezpečného plynu,“ uvedl krajský mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Pětasedmdesátiletá žena zemřela na místě, o pět let starší důchodkyni ještě dokázali záchranáři úspěšně resuscitovat. „Podařilo se obnovit srdeční činnost pacientky,“ informoval.

Záchranáři ženu v kritickém stavu převezli do novojičínské nemocnice, tam ale zemřela.

Co bylo příčinou smrtelné otravy plynem v tuto chvíli policisté ve spolupráci s hasiči prošetřují. „U obou zemřelých žen byly nařízeny pitvy. Žádné jiné bližší informace v této chvíli nelze sdělit,“ vysvětlil novojičínský mluvčí René Černohorský.

Oxid uhelnatý je nedráždivý plyn bez zápachu, který vzniká nedokonalým spalováním za omezeného přístupu kyslíku. Nejčastější příčinou úniku v domácnostech jsou netěsnosti plynových kotlů. Otrava však může snadno nastat i tehdy, pokud není v pořádku odvod spalin z topidla nebo je zanesený komín.

Hasiči proto nabádají k pravidelné kontrole a revizi topidel, ohřívačů vody a plynových kotlů. Lidé by si měli také pořídit detektor nebezpečných plynů.

Autor: