iDNES.cz

Ostravské „brýle“ poničili vandalové, po rekonstrukci byla plastika teprve den

  16:22
Pouhý jeden den trvalo, než čerstvě zrestaurovanou plastiku Úsvit před Domem umění v centru Ostravy poničili vandalové. Trojici pachatelů však přímo při činu sledoval strážník městské policie obsluhující kamerový systém a nedlouho poté je tak zadržela hlídka.

Nově zrestaurovaná plastika s názvem Úsvit, mezi obyvateli Ostravy známá také jako „brýle“, se zpět před Dům umění v Moravské Ostravě vrátila ve středu 8. listopadu. Již další den si ji však vyhlídli vandalové.

Tři mladíky, kteří se před plastikou zastavili, zpozoroval strážník obsluhující městský kamerový systém ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer. „Dva z mladíků vytáhli z kapes předmět připomínající fix a napsali nějaké nápisy na plastiku. Třetí muž mezitím hlídal okolí,“ popsal mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů.

Vandal v Ostravě skákal po autech a rozbíjel skla, za noc poničil sedm vozů

Následně se trojice výtržníků z místa vzdálila. Strážník za kamerami však i nadále sledoval jejich pohyb a trasu, kudy odešli. Společně s popisem mladíků ji předal nejbližší hlídce. „Netrvalo dlouho a tři vandalové ve věku 16, 22 a 23 byli zadrženi hlídkami na ulici Poděbradova,“ přiblížil za strážníky Machů.

Při ohledání plastiky strážníci zjistili, že na pachatelé na ní po sobě zanechali nápisy bílé barvy na pravé straně brýlí o velikosti patnáct na sedm centimetrů. „Na pravém boku těla plastiky pak byl zjištěn další zlatavý nápis o velikosti dvacet krát dvacet centimetrů,“ doplnil mluvčí s tím, že všichni tři muži jsou jsou podezřelí ze spáchání trestného činu a případem se nyní dále zabývá Policie České republiky.

Autor:
zpět na článek