Planými neštovicemi se v Moravskoslezském kraji nakazily tisíce lidí

  9:04
Intenzivní vlna planých neštovic zasáhla Moravskoslezský kraj. Lékaři v něm k dnešnímu dni ošetřili více nemocných než loni v celém Česku. Konkrétně se touto vysoce infekční nemocí nakazilo v regionu 6 861 lidí, což je desetkrát více než ve stejném období roku 2021, kdy statistiky uvádějí 602 nemocných.

„V rámci republiky máme v tuto chvíli hlášeno na padesát tisíc případů, což je nejvyšší počet za posledních deset let,“ potvrdila rostoucí vlnu infekce mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. „Je ale potřeba se zmínit, že dva předešlé roky byla hlášení naopak podprůměrná, což přičítáme boji s covidem. Dá se říci, že děti, které virus nechytily loni nebo předloni, se musí promořit,“ poznamenala.

Podle odborníků by hrubým odhadem mohly vyšplhat počty možných případů v Česku až na pětašedesát tisíc infikovaných do konce roku.

„Opatření proti covidu zabránila v šíření i dalším vzduchem šířeným nemocem, jako jsou chřipka, zarděnky, spalničky, ale i plané neštovice,“ potvrdil primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Opava Petr Kümpel.

Proto je podle něj v současné době v české populaci hodně vnímavých jedinců, kteří se mohou nakazit jak planými neštovicemi, tak jinými vzduchem přenosnými chorobami.

„Bude velmi zajímavé pozorovat, zda třeba vlna chřipky, která se v posledních dvou letech také vyskytovala jen sporadicky, zkopíruje invazi neštovic,“ dodal primář, který doporučuje zvážit v těchto dnech očkování proti chřipce.

Záměrné nakažení není vhodné

Nárůst pacientů s planými neštovicemi očekávají lékaři právě teď, kdy se děti vrátily do školy.

„Upozorňujeme, že není příliš vhodné nechávat děti schválně nakazit, jak to praktikují někteří rodiče, kteří třeba pořádají i takzvané infekční párty s nemocnými, aby se zdravé děti nakazily a měly plané neštovice za sebou,“ vyzvala Čechová.

„Rodiče podle ní nemohou vědět, jaký je aktuální imunitní a zdravotní stav jejich dítěte a takovým záměrným nakažením ho mohou vystavit souběhu s jiným onemocněním, které se u něj teprve rozvíjí. Průběh dvou nemocí by mohl být vysoce rizikový a je zbytečné něčemu takovému dítě schválně vystavovat,“ upozornila mluvčí Státního zdravotního ústavu.

Hygienici nadále sledují i případy opičích neštovic, byť Česko mezi oblasti s vysokým výskytem této infekce nepatří. K dnešnímu dni tu lékaři zaznamenali přes šedesát šest nemocných v šesti krajích.

Opičí neštovice se regionu zatím vyhnuly

Moravskoslezskému regionu se nemoc zatím vyhnula. „Ani jednu z těchto nemocí nepovažuji za větší hrozbu pro naši populaci, i když se v posledních dnech vyskytl případ opičích neštovic u dítěte, což je velmi vzácné, a jeden z českých pacientů zemřel,“ upozornil Kümpel s tím, že obě infekce mohou ve vzácných případech způsobit závažné komplikace.

U planých neštovic je to zejména zánět centrálního nervového systému nebo třeba poškození plodu u těhotných. Opičí neštovice mohou ohrozit život pacienta v případě, že nakažený trpí závažnou poruchou imunity.

„Zatímco plané neštovice se snadno šíří vzduchem, k přenosu opičích je nutný dlouhodobější a užší kontakt s nemocným. Z tohoto důvodu větší nárůst počtu nemocných, který by byl srovnatelný například s dnešními čísly u planých neštovic, neočekávám,“ dodal Kümpel.

Proti oběma nemocem mají lékaři v současné době účinné vakcíny. Ty se ale aplikují pacientům jen na jejich žádost a zatím nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.