Za odebrání dětí zapálil úřednici auta i dům, viní policie muže. Je ve vazbě

  13:06
Otřesný případ vyšetřuje policie na Karvinsku. Muž z Havířova podle policie zapálil automobil sociální pracovnici karvinského magistrátu, jenž spolurozhodovala o odebrání jeho dětí. Plameny však přeskočily i na manželovo auto a pak i na jejich rodinný dům, který takřka celý shořel. Škoda činí pět milionů korun, podezřelý je už ve vazbě.

Na případ upozornila televize CNN Prima News. Jak zjistila redakce iDNES.cz, byly s havířovskou partnerskou dvojicí problémy dlouhodobě a o odebrání jejich potomků rozhodl soud. Už tehdy muž sociální pracovnici z karvinského OSPODu, tedy orgánu sociálně-právní ochrany dětí, podle úřednice vyhrožoval pomstou.

Nějaký čas se nic nedělo. Ale jen do pondělí 27. května, kdy okolo druhé hodiny v noci nejprve začaly hořet automobily sociální pracovnice a jejího manžela u domu v Petrovicích u Karviné, plameny pak přeskočily na přístřešek a následně na střechu rodinného domu.

„Dvě jednotky hasičů okamžitě vyrazily na místo události. Pro boj s požárem nasadili celkem tři vodní proudy. Těžce přístupný terén neumožňoval ustavit v místě zásahu výškovou techniku, proto museli hasiči k hašení střechy použít nastavovací žebříky,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Kamila Langerová.

Doplnila, že se plameny podařilo zastavit asi za hodinu, přičemž zhruba stejnou dobu trvala úplná likvidace požáru. Z domu však zůstalo jen torzo, předběžná škoda činí pět milionů korun.

Na místo museli povolat i hasičského interventa kvůli takzvané postraumatické péči rodině, pro kterou to byl obrovský šok. Zachránili se, hasiči z domu vytáhli i morčata dětí, ale přišli v podstatě o všechno.

„Popadli jsem dceru i syna a běželi jsme rychle dolů od domu, bylo to hrozné,“ popsali manželé Gajdziokovi. „Domníváme se, že se mohlo jednat o naplnění nějaké výhrůžky, které vlastně souvisí s výkonem mého zaměstnání,“ dodala žena.

Vyšetřovatelé rychle zjistili, že požár byl založen, a na druhý den policejní zásahovka zadržela muže, který ženě vyhrožoval. Jak uvedla státní zástupkyně, podezřelý už byl obviněn a skončil ve vazbě. Vyšetřování však pokračuje, proto nemohla sdělit podrobnosti.

Magistrát žádá zvýšení ochrany úředníků

Mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček uvedl, že o případu vědí a rodině poskytli náhradní ubytování. „Rovněž radní města uložili tajemníkovi magistrátu, aby vyzval představitele státní moci, konkrétně premiéra, ministra práce a sociálních věcí a ministra spravedlnosti, ke zvýšení ochrany úředních osob,“ sdělil mluvčí.

Přiblížil, že letos řešili už jedno vážné fyzické napadení pracovnic magistrátu, když na ně zaútočila žena. „Obě úřednice skončily na nemocenské. Za poslední dobu hned dva takové případy ani ne za půl roku nepamatujeme,“ doplnil mluvčí.

Přátelé pro postiženou rodinu založili speciální účet 5495707093/ 0800, kam mohou lidé přispívat na obnovu jejich domu.

Autor: