Místo šedesáti psů zůstává jen deset, zájem o zvířata z útulků vzrostl

  16:46
Méně psů, než bývá obvyklé, je nyní v útulcích v Moravskoslezském kraji. Při covidové pandemii měli totiž lidé o adopci psů větší zájem, jak potvrzují provozovatelé útulků. Zůstávají v nich často už jen přestárlí nebo agresivní psi, které nikdo nechce. Většina útulků kvůli malému počtu zvířat zrušila i oblíbené venčení pro veřejnost.

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„V našem útulku máme aktuálně 34 psů – to je zhruba o polovinu méně, než je běžný počet,“ uvedla Dagmar Poláková, vedoucí útulku v Havířově.

Neobvykle nízký počet nechtěných zvířat je také v Ostravě. „Už delší dobu se staráme o méně psů, než tomu bývalo dříve,“ řekla Martina Přikrylová, vedoucí útulku v Ostravě-Třebovicích. 

Situace je stejná i v okrese Frýdek-Místek. „Oproti minulým rokům jsme zaznamenali hrubý pokles počtu psů, o které se staráme. Dříve jsme jich měli i 60, teď je to něco málo přes 10 zvířat. Zůstávají tu vlastně jen přestárlí a agresivní psi,“ poznamenala Eva Vinklárková z útulku v Sedlišti u Frýdku-Místku.

O něco více naplněný útulek mají v Opavě. „Aktuálně jsme na 60 procentech naší kapacity,“ řekla Ilona Drešlová z opavského útulku.

Nechtění psi po prázdninách a Vánocích jsou podle provozovatelů mýtus. „Lidé si myslí, že po prázdninách se nám začnou psi do útulku vracet, protože na ně v domácnostech není čas. Takhle to nefunguje, majitelé si své milované psy dobře hlídají,“ doplnila Přikrylová.

Lidé zůstali doma, díky psům se dostali ven

Zrušené a hodně omezené hromadné akce zapříčinily, že lidé chodili v posledních měsících méně za zábavou. Mnohé proto napadlo adoptovat psa. „Podle mě si lidé pořizovali psy z útulku proto, že zůstávali více doma. Rodiny se nudily a díky psovi dostaly děti ven,“ zmínila Vinklárková.

Psi v útulcích ubyli také díky lidem, kteří se po svých ztracených zvířatech ihned shánějí. „Přehodily se počty lidí, kteří k nám přicházejí. Dřív bylo více zájemců o adopci, nyní je podstatně více těch, kteří hledají svého vlastního psa,“ podotkla Přikrylová.

Nízké počty ubytovaných zvířat ovlivnily oblíbenou zábavu, venčení pro veřejnost. V kotcích zůstávají psi, které je obtížné umístit do nového domova kvůli špatné povaze nebo příliš vysokému věku. „Venčení psů pro veřejnost momentálně nenabízíme, nemáme vhodné psy. Pokud se u nás ukáže menší pes s dobrou povahou, během dvou dnů je pryč,“ uvedla Přibylová o zvířatech, která běžně ke krátkodobému venčení půjčují. 

Její slova potvrzují i ve Frýdku-Místku. „Venčení pro veřejnost nenabízíme, nemáme vhodné psy,“ řekla Vinklárková.

Vyzkoušet krátkodobé soužití se psem si tak mohou pouze zájemci v Havířově. „Venčení u nás funguje každý den v týdnu do čtyř hodin odpoledne. Zájemci se musí hlásit dopředu, zrovna dnes mi už volaly čtyři slečny, že se chtějí zastavit,“ řekla Poláková.

Autor: