iDNES.cz

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

  9:10
Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub v Opavě-Kateřinkách. Ten stát nabízí za 219 tisíc. Opavský srub patří ke zhruba 250 objektům stálého těžkého opevnění, které ministerští úředníci napočítali na území celého státu.

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci Klubu vojenské historie v Bohumíně zachránili a zrenovovali bunkr poblíž dálnice. | foto: Lucie Balcarová

Několikapodlažní komplexy, jejichž posádku tvořily desítky a někdy i stovky vojáků, nejsou pro armádu a obranu státu v současnosti potřebné. 

Stejně tomu je i u tisíců takzvaných řopíků, které sloužily jen zhruba šestičlenné posádce.

„Ministerstvo obrany se proto snaží opevnění bezúplatně převádět nebo odprodávat,“ vysvětluje Petr Sýkora z tiskového oddělení ministerstva.

Opevnění napřed stát nabízí zadarmo majiteli pozemku, poté i obcím, neziskovým organizacím či klubům vojenské historie.

Fotogalerie

„Teprve v případě, že se nepodaří pro objekt nalézt nového majitele, který by jej využíval ve veřejném zájmu, nabízíme jej k odprodeji,“ zmiňuje Sýkora.

To je zjevně také opavský případ. „V současnosti máme v majetku města jedenáct bunkrů a ani pro tyto všechny nemáme využití. Nabídku bychom tedy zvažovali pouze v případě, že by šlo o bezúplatný převod a město evidovalo zájem některého ze spolků zabývajícího se historií. Tato situace ale nenastala,“ uvedla mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

„Je to sice objekt československého opevnění, ale byl zbaven pancéřových prvků a zabetonován,“ vysvětlil Pavel Chraska z Klubu vojenské historie v Opavě. 

Opavský bunkr, který je nyní jediným prodávaným opevněním v Moravskoslezském kraji, si tak může pořídit soukromník.

Zatímco „řopíky“ se dají koupit řádově za několik desítek tisíc korun, za srub v Kateřinkách by si musel zájemce výrazně připlatit. A ministerstvo, jež v inzerátu u osmdesátileté dvoupodlažní stavby láká na „nádherný výhled na město Opavu“, zatím kupce hledá marně.

Cena objektu klesla o polovinu

Přitom už šlo s cenou výrazně dolů.

„Když se objekt nepodaří prodat za cenu stanovenou znaleckým posudkem, je možné jej v dalších kolech výběrového řízení nabízet za cenu sníženou asi o 15 až 20 procent. To je i případ pěchotního srubu v Opavě. V něm jde o čtvrté kolo výběrového řízení a současná požadovaná minimální cena je oproti znaleckému posudku o zhruba polovinu nižší,“ podotýká Petr Sýkora. Z toho vyplývá, že srub byl původně nabízen za téměř půl milionu.

Pěchotní srub v Opavě-Kateřinkách je na prodej za čtvrt milionu korun.

Zda za něj bude někdo ochoten zaplatit aktuálních 219 tisíc, to se ministerstvo dozví brzy. „Zájemci mají čas na podání nabídek do 23. července,“ dodává Sýkora.

Podle Petra Krále, který má prodej srubu na ministerstvu na starost, už se na něj pár zájemců ptalo. „Zatím spíše telefonicky. Ale není to tak, že by se mezi lidmi nenašli potenciální kupci. Jeden objekt v Opavě už jsme před časem prodali,“ řekl.

Z již zmíněného celkového počtu ministerstvo k dnešnímu dni převedlo nebo odprodalo zhruba 1 400 řopíků a 90 objektů těžkého opevnění. K prodeji chystá do konce roku dalších asi 40 staveb, z toho deset na severní Moravě. Aktuální nabídku si mohou lidé prohlédnout zde.

Autor:
zpět na článek