Slovenská strela i fulnecký kostel patří mezi nejlepší počiny památkářů

  15:10
Obnovu více než šest set let starého ambitu fulneckého kláštera a přilehlého kostela, ale i v podstatě moderního motorového vlaku z roku 1936 ocenili odborníci i veřejnost jako největší počiny v památkové péči za loňský rok z Moravskoslezského kraje.

Opravená Slovenská strela. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dvojice památek z regionu republikové ohodnocení získala při udílení cen Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost – pozn. red.).

„Ceny Patrimonium pro futuro byly vyhlášeny v osmi hlavních kategoriích. Udělena byla také cena veřejnosti a cena generální ředitelky. Toto ocenění získaly dva počiny z našeho kraje – záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela a obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku,“ upřesnila Petra Batková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

„Je to pro nás velké ocenění. Bohužel jsem nemohl být osobně přítomen předávání, ale za potvrzení významu této rekonstrukce jsem rád,“ konstatoval Jozef Wojciech Gruba, farář fulnecké římskokatolické farnosti. „Největší radost mám z opravy nejstarší části našeho areálu, gotického ambitu, který představuje to nejcennější z objektu,“ podotkl farář.

Obnovený interiér kostela Nejsvětější Trojice ve Fulneku.

„Celková obnova kostela Nejsvětější Trojice zdůraznila krásu barokních hodnot a zároveň odhalila netušené doklady pozdně gotického umění. Unikátní fresková výzdoba a jedinečná gotická křížová chodba s rajským dvorem řadí fulnecký kostel k jedné z nejvýznamnějších památek severu Moravy a přilehlého Slezska,“ vysvětlila důvody ocenění Petra Batková.

Gotická část areálu je stará více než 600 let. Při rekonstrukci v ní byly objeveny vedle scény kalvárie i další pozůstatky maleb, vybarvení žeber a hlavně erbovní galerie zakladatelů kláštera. „Erby nejvýznamnějších rodů té doby na jednom místě jsou skutečnou raritou,“ doplnila památkářka.

Ač je fulnecký kostel Nejsvětější Trojice pevně spojen s římskokatolickou církví, nedá se vyloučit ani jeho propojení s jedním z nejznámějších obyvatel Fulneku, tehdy teprve kazatelem Jednoty bratrské, Janem Amosem Komenským.

O detailech jeho působení ve městě se ovšem příliš dokladů nezachovalo. „Doklady o jeho propojení s naším kostelem nejsou, traduje se však, že domek, v němž žil, stál přímo vedle našeho kostela, jen pár metrů od našeho areálu,“ vysvětlil fulnecký farář.

Unikátní vlak zachránili po 61 letech venku

Obdobné ocenění zamířilo i do nedaleké Kopřivnice, kde své útočiště po generální opravě našla legendární Slovenská strela, motorový vůz, který už ve 30. letech minulého století stanovil po dlouhé roky jen těžko dosažitelné standardy železniční dopravy.

„Strela dokládá technickou úroveň Československa a Československých státních drah v období mezi světovými válkami. Po 61 letech chátrání venku byla unikátní památka zachráněna. Podílel se na tom tým techniků, řemeslníků a restaurátorů rozmanitých specializací,“ zdůvodnila pracovnice ostravského památkového ústavu důležitost obnovy slavného motorového vozu, na jehož vzniku se podílel i známý vynálezce a hrdina protinacistického odboje Josef Sousedík.

Při obnově byla Slovenská strela v podstatě rozebrána do posledního šroubku, na koleje se vůz vrátil ve stavu, kdy může být opět plně využíván k jízdám.

K ocenění Patrimonium pro futuro jsou každoročně vybírány tři nominace, o nichž následně hlasuje jak veřejnost, tak odborníci.

„Jednotlivé návrhy se podávají na jaře, nyní jsme tedy ve fázi výběru kandidátů na ocenění, nedá se ještě říct, kdo by jím mohl za rok být,“ konstatovala Petra Batková. „Z velkých oprav a rekonstrukcí cenných historických objektů, které nyní probíhají, se dá zmínit například Grossmannova vila v Ostravě, ta ale asi nebude tak rychle dokončena.“