Nové parkovací zóny a automaty mají vyřešit problémy ve Frýdku-Místku

  8:16
Nové rozdělení parkovacích zón, chytré automaty a jiný systém parkovacích karet mají pomoct vyřešit problémy s parkováním, které v současnosti řeší obyvatelé Frýdku-Místku.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Změny už schválili radní a začnou platit od prvního října. „Aktuálně máme problém s velkým množstvím aut, nedostatkem parkovacích míst a také s celodenním stáním aut v centru města,“ uvedla tisková mluvčí města Jana Musálková Jeckelová.

Situaci by měly pomoci hlavně zpoplatněné parkovací zóny. „Naší snahou je, aby řidič přijel do centra, vyřídil si vše potřebné a zase odjel a uvolnil tak místo dalším řidičům,“ vysvětlil frýdecko-místecký náměstek Leonard Varga (Piráti), který má parkování na starosti. „Největší problémy jsou u polikliniky v Místku, v ulici 8. pěšího pluku a na Zámeckém náměstí, kde řidiči často blokují místa po celý den.“

V nově rozdělených zónách začnou fungovat také chytré parkovací automaty. „Řidiči budou moci platit kartou nebo přes aplikace, a to i na dálku,“ sdělila Musálková Jeckelová.

Měnit se ale bude i systém parkovacích karet. „Obyvatelé města ji nadále pořídí za tisíc dvě stě korun za rok a v zónách A a B za tři tisíce. Podnikatelé budou nově platit šest tisíc korun,“ řekla Musálková Jeckelová.

Právě se zvýšením poplatků za parkovací karty někteří členové zastupitelstva nesouhlasí. „Zdražení pro podnikatele a firmy pro nás bylo překvapením a vůbec jsme s tímto bodem nepočítali,“ vyjádřil se k situaci Karel Deutscher, frýdecko-místecký zastupitel za ČSSD.

„Nepovažuji to za dobré rozhodnutí, protože počet parkovacích míst se nezměnil a pro uživatele parkovacích karet je to významné zdražení,“ dodal.