Dopravní trable u ostravské zoo utlumí parkovací dům, nabízí takřka 200 míst

  11:18
Návštěvníci ostravské zoologické zahrady mohou od včerejška parkovat i v novém dvoupodlažním parkovacím domě, jehož stavba přišla na bezmála 140 milionů korun.

Parkovací dům u ostravské zoo pojme téměř dvě stovky automobilů. (5. června 2023) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Projekt zahrnul i úpravu stávajících parkovišť P1 a P2 v těsném sousedství vstupu do areálu zoo. Parkoviště P3, přes které se do parkovacího domu najíždí, dostalo i nový asfaltový povrch,“ uvedl náměstek primátora pro investice Břetislav Riger.

Součástí stavby je i retenční nádrž pro dešťovou vodu a nové pěší komunikace s osvětlením v areálu zoo.

Cena parkovného je stejná jako na otevřených parkovištích, přičemž vedení zoo letos s jeho zdražením nepočítá. „Loni jsme cenu navyšovali na sto korun za celý den a tuto částku chceme udržet i v tomto roce,“ sdělil ředitel ostravské zoo Jiří Novák.

Dvacet kol i šest motocyklů

Parkovací dům má kapacitu 195 vozidel, jež mohou parkovat i na střeše. „Místa tam najde i šest motocyklistů a těsně u vchodu jsme umístili stání pro vozíčkáře, pro které jsme nechali vybudovat i sociální zázemí,“ upřesnil Novák.

V prostorách domu je také vyhrazený prostor pro dvacet kol, která si cyklisté musejí u stojanů zabezpečit vlastními zámky.

„V parkovacím domě nechybí ani místa pro dobíjení elektrovozů. Ta jsme umístili naproti vjezdu, ale v tuto chvíli jsou ještě mimo provoz,“ řekl ředitel.

Dořešit se podle něj musí nejen otázka, jak se budou návštěvníci s elektrovozy u nabíječek střídat, ale i to, jakým způsobem budou řidiči za načerpanou energii platit. „Nechceme, aby se museli v polovině vyhlídkových tras otočit a jít auto přeparkovat. Jaký systém bude nejvhodnější, ukáže asi až čas.“

Nový parkovací dům u Zoo v Ostrtavě stojí vedle největšího parkoviště P3.

Nový parkovací dům u Zoo v Ostrtavě stojí vedle největšího parkoviště P3.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Parkovacích domů přibývá všude, například i v Brně

9. června 2021

Autor: