Zámek Linhartovy chystá zimní prohlídky, kastelán vyrobil unikátní figuríny

  7:36
Zatím čekají v zádveří kastelánovy pracovny, od začátku prosince však budou zvířecí i lidské papírové modely v životní velikosti coby postavy v betlému vítat na zámku Linhartovy na Bruntálsku návštěvníky vánočních prohlídek. Kastelán Jaroslav Hrubý vlastnoručně vyrobil další zhruba dvacítku unikátních figurín.

V sálu před zámeckou kaplí zimní období připomenou dovádějící děti, které staví sněhuláka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Svatá rodina s Ježíškem v kolébce, tři králové, anděl, pasáčci s ovečkami, vůl i osel. Hned u betlému návštěvníci uvidí také slavnostní stůl našeho papírového světa s ukázkami zámecké štědrovečerní večeře,“ popisuje Jaroslav Hrubý vánoční instalaci, která od 2. prosince zaplní zámeckou kapli.

Jaroslav Hrubý zároveň připravuje koláže vánočních pohlednic.

V sálu před kaplí už teď čeká zimní podívaná, jež bude rovněž součástí prohlídek. Parta dětí v čepicích a se šálami kolem krku tam z obřích bílých koulí staví sněhuláka, koulují se a dovádějí. Nechybějí ani sáňky či kapr. „Z papíru jsou vyrobené i ty sáňky. Ještě musím doplnit provázek, za který je jedno z dětí potáhne,“ líčí kastelán.

Tři králové jako dárky pro malého Ježíška drží v rukou hračky. Pasáček nese na zádech ovci a obklopují jej další zvířata, vyvedená do všech detailů, stejně jako jednotlivé postavy – od královských korun přes zdobení a knoflíky na oblečení a pastevecké hole až po řasy či lokny vlasů.

Kastelán tvoří z novin figuríny šlechty i sloužících, pomáhá si i balonkem

Jaroslav Hrubý figuríny vyráběl několik měsíců a stále pokračuje. Navazují na unikátní soubor více než stovky papírových postav, jež celou sezonu na zámku lidem přibližovaly život tamních pánů. Šlechtu, hudebníky, tanečníky, členy zámecké gardy, děti i hosty zámecké hostiny kastelán tři roky vyráběl metodou kašírování, kdy se na podklad lepí další a další vrstvy papíru. Výjimečný soubor se letos na jaře stal českým rekordem.

Ani to však nejsou první papírové modely, které Jaroslav Hrubý vyrobil, za sebou má také klauny, postavy z večerníčků nebo z pravěku. „Asi pět set věcí,“ odhaduje a dodává, že postupně při výrobě přišel i na spoustu fíglů.

„Nejprve jsem postavy dělal z úzkých krabic, které jsem oblepil novinami. Když to uschlo a ztvrdlo, vyřezal jsem z toho tvar člověka a znovu olepil. Později jsem jako podklad začal používat krejčovskou pannu a teď jsem si půjčil plastovou figurínu. Je to mnohem rychlejší.“

Adventní prohlídky v Linhartovech doplní výstava betlémů z různých materiálů. Dřevěných, háčkovaných, papírových i dalších. A také koláže z vánočních pohlednic. „Těch je několik stovek. Schovávám si všechny, které dostanu. Nejstarší mám z roku 1970, to jsem psal mamince z vojny a ona si to schovala,“ říká kastelán.

Vernisáž vánoční instalace se uskuteční 2. prosince v 17 hodin.

Na zámku v Linhartovech budu vánoční prohlídky celý prosinec.

Na zámku v Linhartovech budu vánoční prohlídky celý prosinec.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz