Spása, či nevkus? Plánované haly poblíž Šikmého kostela u Karviné budí emoce

  15:38
Až čtyři a půl tisíce pracovních míst, investice zhruba 25 miliard korun a zahájení stavby už přespříští rok. To slibuje při ideálním pokračování nadnárodní developer Panattoni v halách u Karviné, a to na území původního města. Proti plánům se ohradili památkáři a spolky, že jde o cennou lokalitu.

Matěj Hejma z developerské společnosti Panattoni představuje projekt u Karviné. (21. listopadu 2024) | foto: Pannatoni Europe , Alexandr Satinský,  MAFRA

Panattoni Smart Park o rozloze 330 tisíc metrů čtverečných má stát na katastru Karviné v sousedství bývalého Dolu Barbora a nedaleko kostela sv. Petra z Alkantary, známém jako Šikmý kostel.

„Park je pro Karvinsko možnost, jak získat prosperitu a využití po ukončení těžby uhlí. Areál je navržen podle nejvyšších standardů udržitelnosti. Velkou výhodou je umístění mimo zastavěné území,“ konstatoval Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro Českou republiku a Slovensko.

Poukázal i na to, že firma má bohaté zkušenosti z více podobných už započatých projektů v republice, například proměnu zaniklé ocelárny Poldi v Kladně, případně průmyslové plochy v Chebu nebo v Chomutově.

Zmínil rovněž, že v současnosti v Karvinsku připadá na jedno volné pracovní místo deset nezaměstnaných, což je v tuzemsku nejvíce. „Tady přitom vznikne velká pracovní příležitost pro lidi různě kvalifikované,“ dodal Sovička s tím, že Panattoni spolupracuje i s moravskoslezskými univerzitami.

Vizualizace projektu velkého průmyslového parku Panattoni mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou. (21. listopadu 2024)

Panattoni má předjednanou koupi potřebných pozemků od firmy Asental podnikatele Zdeňka Bakaly, která v regionu drží většinu volných ploch po těžařské firmě OKD.

Developerská společnost ještě žádného z možných investorů neuvedla, prý ale bude o tento region velký zájem. Dokonce uvedli, že bude možné přijmout nabídku pro případné gigafactory. Odmítli však, že jde o nějakou konkurenci pro gigafactory plánované v nedaleké Dolní Lutyni.

Firma letos zahájila nutnou studii EIA, tedy posouzení vlivu záměru na okolní životní prostředí, přičemž rozhodnutí očekává už v lednu 2025. S výstavbou chce začít o rok později a se zahájením provozu od roku 2027. „Projekt byl zařazen mezi strategické, takže spadá do nového liniového zákona, což proces přípravy dost urychluje,“ připomněl Matěj Hejma z Panattoni.

Památkáři žádají krajský úřad o přezkum změny územního plánu

Jenže proti tomuto záměru se staví Národní památkový ústav (NPÚ). Památkáři proto nesouhlasí s nedávnou změnou územního plánu Karviné, která některé plochy převedla z využití pro dopravu a zeleň mezi lokality s průmyslovým využitím.

„Prostor lze nyní zastavět bez jakékoliv regulace a zohlednění specifik daného území. Vědecké výzkumy přitom hodnotí zaniklou Karvinou jako jedinečnou posttěžební krajinu v rovině architektonicko-urbanistické, archeologické, i jako místa paměti,“ upozornil ředitel ostravské pobočky NPÚ Michal Zezula.

Řekl, že nejsou proti novému využití území, ale je zapotřebí ochránit kulturně – historické dědictví místa.

Památkáři proto proti změně podali krajskému úřadu žádost o přezkum tohoto rozhodnutí. „Domníváme se, že v tomto případě nebylo naplněno zákonné ustanovení o ochraně kulturních hodnot území při územním plánování,“ nastínil Michal Zezula.

Spisovatelka Lednická: Další historická křivda

Proti plánu jsou i zástupci karvinských spolků Stará Karviná a S.O.S. Karviná. „Stavět v bezprostřední blízkosti proslulého kostela sv. Petra z Alkantary tak velký průmyslový areál je nesmysl. Je alarmující, že by se toto území s čerstvě zhojenou přírodou mělo znovu stát cílem průmyslových záměrů, které nevyhnutelně povedou k opětovné devastaci regionu,“ povzdychla si Tereza Ondruszová, předsedkyně spolku Stará Karviná.

Spisovatelka Karin Lednická, která toto místo zpopularizovala svou románovou trilogií Šikmý kostel, zmiňuje tamní tábor nucených prací za 2. světové války. „V podstatě se tímto projektem píše další vrstva historické křivdy tohoto území,“ konstatovala.

Developer se brání, že k Šikmému kostelu to bude asi 400 metrů a přes starou i novou zeleň bude viditelný jen roh jedné haly. „Splníme vše potřebné podle zákonů, plánujeme i napojení cyklostezky a volnočasového areálu. A to místo současného pozemku zarostlého náletovými dřevinami s četnými černými skládkami,“ řekl Sovička z Pannatoni.

Vznikne muzeum zmizelého města

Projekt má zastání i na karvinském magistrátu a na krajském úřadu. „V Karviné žiji od roku 1960. Jako dítě jsem tady chodil, vím, jak vypadala stará Karviná a chápu nostalgii lidí, kteří tady bydleli. Ale doba už pokročila. Oni mají děti, ty děti mají děti. Jsou to vzdělaní lidé a potřebují uplatnění. Pokud ho nenajdou v Karviné, tak odsud prostě odejdou,“ varoval karvinský náměstek Vladimír Kolek (ANO).

Slíbil, že důstojný památník na Karvinou zmizelou v minulém století kvůli těžbě uhlí vznikne v areálu Dolu Gabriela. „Bude tam i muzeum,“ poukázal.

Podle hejtmana a současně primátora Havířova Josefa Bělici (ANO) projekt Panattoni splňuje vizi, aby se v regionu nebudovaly montovny nebo sklady, ale pracovní příležitosti s přidanou hodnotou.

„Ubezpečuji, že Šikmý kostel se rozhodně nebude narovnávat, ani bourat. Ani ostatní stavby nebo památná místa nebudou výstavbou a provozem průmyslového areálu dotčeny,“ zdůraznil.

Průmyslové haly mají stát mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou.

Průmyslové haly mají stát mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: