Dílo vysoké pět metrů nyní bude několik dnů upravovat. „Nejtěžší kus váží zhruba pět tun, kompletní sousoší pak téměř dvacet tun,“ řekl sochař.
Chmelař přiznal, že orlovská plastika z pískovce byla dosud jeho nejnáročnější práce. „A také nejrozsáhlejší, navíc s jednou dost podstatnou komplikací,“ zmínil restaurátor skutečnost, že postavy i orlici vytvářel jen podle dokumentace a několika historických fotografií.
Zmizelé slezské sousoší vzniká z hlíny, na památník se vrátí příští rok |
Originální orlici z památníku odhaleného v roce 1928 totiž zničili Poláci po obsazení oblasti v roce 1938 po mnichovském diktátu.
„První věcí, co polská okupační správa udělala, bylo to, že zničila pomníky symbolizující československou státnost,“ uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.
Dílo zkázy pak dokonali němečtí nacisté, přičemž další desítky let komunisté památník, kde je pochováno 56 českých obětí někdejší války, nechali dále chátrat. „Nebyl zájem tento spor připomínat,“ objasnil Ondřeka.
Přitom polské oběti bojů o Těšínsko před 104 lety mají zachovalý památník v nedaleké Stonavě a také na polské straně hranic. „Nyní cítím určitě zadostiučinění, že se dostává úcty také lidem, kteří bojovali za územní celistvost nově vzniklého Československa,“ dodal ředitel.
Sedmidenní válku o Těšínsko před sto lety zastavil vládní telegram |
Kdy bude kompletně opravený památník slavnostně odhalen, není ještě jasné. „Sousoší se musí smontovat, upravit a trochu vyzrát, takže se tak stane někdy v létě,“ předeslal místostarosta Orlové Petr Stuchlík.