iDNES.cz

Kostely, historická pec či zámky. Kraj podpořil památky 45 miliony

  14:40
Přes čtyřicet milionů korun na opravy památek schválili krajští zastupitelé. Cenné stavby sice nejsou v majetku Moravskoslezského kraje, ale podle náměstka Lukáše Curyla mají nadregionální význam. „Zachováním hodnot mnohdy historických skvostů děláme náš kraj atraktivnějším. To má pak pozitivní vliv i na cestovní ruch, který rozvíjí naši ekonomiku a posiluje image regionu,“ poukázal náměstek.

Přes dvě staletí stará vysoká pec v Heřmanovicích – Drakově na Bruntálsku potřebuje záchranu. (22. října 2023) | foto: Hynek sekanina, Obecní úřad Heřmanovice

Lukáš Curylo zároveň upozornil, že společně s podobnými dotacemi schválenými na jaře jde celkem o částku přes sedmdesát milionů korun, což je dosavadní rekord. Nyní získalo krajskou podporu devatenáct projektů.

Několik milionů směřuje i pro pět národních kulturních památek, a to poutní kostel na Cvilíně nad Krnovem, kostel v Rudě na Bruntálsku, opavský Společenský dům, baziliku ve Frýdku a Dolní Vítkovice, kde se bude opravovat střecha bývalé úpravy uhlí.

Bez kraje by pec opravit nešlo

Téměř pět milionů korun obdrží obec Heřmanovice na Bruntálsku na pokračování záchrany dřevouhelné pece postavené na začátku 19. století v lokalitě zvané Drakov. „Jinak bychom potřebné peníze na další opravy zřejmě neměli šanci získat,“ poznamenal heřmanovický místostarosta Hynek Sekanina.

Přiblížil, že letos a v příštím roce se uskuteční druhá etapa oprav. „Připravujeme projekt, hledáme zhotovitele a vyřizujeme stavební povolení. Pak začnou nutné průzkumy místa, například archeologický a geologický,“ popsal místostarosta.

Ves na Bruntálsku zachraňuje 216 let starou vysokou pec, hrozilo její zřícení

Poté začne odstraňování navážky, která kryje dno pece s otvory, a to až do hloubky takřka dvou metrů. „Okolní terén je na navážce, takže současná generace spodek pece nikdy neviděla,“ poznamenal Sekanina. Následně se pec začne zevrubně opravovat směrem nahoru.

Kraj také podpořil například rekonstrukci zámků ve Slezských Pavlovicích a v Hošťálkovech na Krnovsku, obnovu střechy v Muzeu břidlice v Budišově nad Budišovkou a opravu fasády zámku v Bartošovicích na Novojičínsku.

Podmínky nesplnily zatím pouze dva projekty: oprava fary v Sudicích a renovace starobylého úřednického domu v Raduni, oba na Opavsku.

Autor:
zpět na článek