Hrady i zámky zakusily vynucený klid, přesto některé hlásí rekordní rok

  9:34
Velmi rozporuplné pocity měli letos kasteláni hradů a zámků v Moravskoslezském kraji. Nedlouho před sezonou museli odložit začátek a do památek nezamířily ani v minulých letech četné školní výpravy. Naopak o prázdninách se do někdejších šlechtických sídel valilo rekordní množství lidí včetně těch, kteří by jinak na dovolené zamířili za hranice.

Jiná sezona. Na hradech a zámcích chodili letos lidé často v rouškách (snímek z Kunína). (30. května 2020) | foto: Adolf HorsinkaMAFRA

Rychle rostoucí návštěvnost posílila krajská akce vstupů zdarma. Konec však byl shodný se začátkem, protože po zavedení opatření při druhé vlně pandemie se 12. října opět všechny hrady a zámky musely nuceně uzavřít. Sezona tak už většinou definitivně skončila a kasteláni chystají akce na příští rok.

„Letošní návštěvnost byla rekordní. Zatímco loni jsme měli zhruba 52 tisíc platících návštěvníků, letos to bylo takřka o pět tisíc více,“ uvedl Radomír Přibyla, kastelán zámku v Hradci nad Moravicí na Opavsku. 

Zmínil také, že v rámci Národního památkového ústavu se v letošním nárůstu návštěvnosti za vítězným zámkem v Opočnu umístily zámky na Opavsku: Raduň a právě Hradec nad Moravicí. Přesto bude Přibyla rád za normální příští sezonu.

„Už chystám harmonogram akcí, současně připravujeme další rekonstrukce, například střechy na Bílé věži,“ přiblížil.

Nedaleká Raduň také letos vytvořila svůj návštěvnický rekord – zhruba 29 tisíc lidí, což je o sedm tisíc více než v roce 2019.

„Do konce roku už nic neplánujeme a také akce chystané k letošnímu výročí 700 let od první zmínky o zámku posouváme na příští rok,“ poznamenala kastelánka Markéta Kouřilová.

V roce 2021 se v zámeckém parku bude renovovat rybník zvaný Vrchní, v němž se zámek zrcadlí. „Zámek chceme zase otevřít na konci března, asi týden před Velikonocemi. Snad se vše vrátí do normálu,“ přeje si raduňská kastelánka.

Barokní stavbu navštívilo i tisíc lidí za den

Poloviční spokojenost potvrdil i Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku v Kuníně na Novojičínsku. Barokní stavba dokonce překonala svůj denní rekord zhruba tisícovky lidí.

„Tam byla kombinace krajského programu vstupů zdarma s velmi oblíbenou akcí Růže pro paní hraběnku,“ připomněl kastelán.

Celková návštěvnost byla v Kuníně o něco nižší než v minulém roce.

Zezulčík se hodně těší na další sezonu, kdy se uskuteční dvě prestižní výstavy. První představí vykopávky z hradu Starý Jičín, druhá se bude věnovat klasikovi moderní architektury Adolfu Loosovi a jeho spolupráci s Viktorem Bauerem, posledním kunínským zámeckým pánem.

„Některé exponáty si zapůjčíme z dřívější pražské výstavy o Loosovi,“ dodal Zezulčík.

Listopadová pouť zřejmě neprojde

V hradním areálu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku ještě čekají, zda jim vládní opatření umožní na konci listopadu uskutečnit ondřejskou pouť. „Ale obávám se, že to nevyjde,“ povzdychla si kastelánka Barbora Kožušníková.

Uvedla, že jak to s návštěvností po začátku na začátku sezony vypadalo špatně, tak nakonec se počet lidí dostal na asi 60 tisíc, což je o dvacet tisíc méně než v roce 2019. Současně doufá, že se v červenci uskuteční velmi oblíbená dvoudenní akce obléhání nedobytné pevnosti.

„Pokračovat budeme v opravách návštěvnického centra. Práce začaly letos a příští rok přijdou na řadu interiéry,“ sdělila kastelánka Kožušníková. 

Přes padesát tisíc návštěvníků tento rok docílili na hradě Sovinec na Bruntálsku. „To je o něco méně než loni, ale vzhledem k tomu, jak podivný rok to letos byl a že se u nás otevíralo až v červnu, tak jsme spokojení,“ připustil kastelán Michal Koutný.

I tam doufají ještě v jednu letošní akci, a to vánoční hradecké prohlídky v termínu 26. až 30. prosince. „Uvidíme, co bude možné,“ poznamenal kastelán.

V létě chtějí na Sovinci otevřít renovovanou část vnitřního opevnění. „A jestli budou peníze, tak hodláme otevřít novou expozici věnovanou třicetileté válce,“ zakončil sovinecký kastelán.

Autor: