Cyklista se zřítil ze skály, padal 25 metrů. Záchranáři pro něj museli pěšky

  12:28
Náročný zásah mají za sebou záchranáři spolu s hasiči na Opavsku. Poblíž obce Lhotka se tam zřítil cyklista ze skály do údolí řeky Moravice. V těžkém terénu musely záchranné týmy za zraněným kilometr a půl pěšky. Na pomoc kromě helikoptéry vyrazila i lezecká skupina hasičského sboru.

S transportem zraněného pomáhali i hasiči, kteří do nepřístupného terénu vyslali lezeckou skupinu. | foto: HZS Moravskoslezského kraje

Nehodu nahlásili svědci v úterý večer krátce po sedmé hodině. „Čtyřiašedesátiletý muž se s jízdním kolem pohyboval na stezce nad údolím, přičemž spadl z členité skály a výšky okolo pětadvaceti metrů dolů, na břeh řeky Moravice,“ popsal mluvčí zdravotních záchranářů Lukáš Humpl.

K zásahu vzlétli letečtí záchranáři z Ostravy a vyjel tým rychlé zdravotnické pomoci z Vítkova. O součinnost požádali rovněž hasiče. „Místo události bylo nepřístupné pro pozemní techniku, proto museli záchranáři od sanitního vozu poslední úsek, dlouhý asi jeden a půl kilometru, urazit pěšky. Posádce vrtulníku se podařilo do lesnatého terénu vysadit na okraj vodního toku za pomoci palubního jeřábu lékaře i s vybavením,“ informoval Humpl.

Muž spadl osm metrů ze skály. Jak se na ni dostal, neuměl policii po záchraně říct

Pacient byl v době příchodu zdravotníků při vědomí, avšak utrpěl mnohočetná zranění hlavy a páteře, jeho stav byl velmi vážný. „Po základním lékařském ošetření, uložení do vakuové matrace a transportního vaku byl za asistence hasičů, kteří mezitím slanili do údolí po skále, přenesen korytem řeky k místu vyzvednutí,“ uvedl Humpl.

Vrtulník zraněného přepravil na místo, kde bylo možno přistát a po dalším poskytnutí přednemocniční neodkladné péče muž putoval do ostravského traumatologického centra.

2. července 2024