Za samosběrem zeleniny a ovoce jezdí lidé i desítky kilometrů

  8:10
Samosběr ovoce a zeleniny je podle farmářů způsob, jak se dostat k nejčerstvějším surovinám, zároveň levnějším než v obchodě. Někteří lidé přijíždějí na pole a do sadů i z velké dálky, mnohdy pravidelně.

Kilogram jahod při samosběru přijde podle kvality a velikosti plodu na 55 až 65 korun, jahody na džem na 40 korun. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Pěstitelé tímto způsobem mohou prodat ovoce a zeleninu, která zrovna dozrává. Pro farmáře i zákazníky je ideální, když je v nabídce více druhů ovoce a zeleniny najednou.

„U nás máme zrovna švestky a jablka, zbývají i nějaké broskve. Ze zeleniny teď nabízíme pro samosběr rajčata, papriky, cibuli, mrkev, cukety a další,“ uvedla například Hana Ličková, majitelka Farmy Lička v Sedlnicích na Novojičínsku.

Zralost ovlivňuje také cenu plodin. „Teď tu máme třeba brambory, za pět korun kilogram. Pomalu už totiž končí, jsou vhodné na přímou spotřebu, rozhodně ne na uskladnění ve sklepě. Naopak cibuli máme za zhruba patnáct korun za kilogram. Právě dozrává, je velmi kvalitní,“ vypočetla Ličková. Ceny jsou nižší než v obchodě. Kilogram brambor se prodává běžně i za patnáct až dvacet korun.

Podle ní ale zákazníci nepřijíždějí pouze kvůli cenám. „U nás si lidé mohou dopřát to nejčerstvější. Hned si všechno odvážejí domů. Přitom také bezpečně znají původ toho, co doma zpracují,“ podotkla.

Jaký je vlastně o samosběr zájem? „Příliš se to nemění, lidé chodí už roky stejně. Když je hezké počasí, máme nejvíc návštěvníků. Jezdí k nám lidé z okolí, také z Ostravy. Máme ale i stálé zákazníky, kteří přijíždějí z větší dálky, třeba z Valašského Meziříčí,“ doplnila Ličková.

Lidé si zeleninu i ovoce pochvalují také na sociálních sítích. Na profilu sedlnické farmy se chlubí, jak si doma uvařili z nasbíraných rajčat kečup nebo si při sběru natrhali květiny.

Dýně budou za dva měsíce

Samosběry nabízejí na farmě většinou v sobotu dopoledne. „Na to nejžádanější máme na našich internetových stránkách rezervační systém. Třeba na borůvky,“ řekla Ličková s tím, že třeba na sobotu 13. srpna mají už u lesního ovoce všechny termíny obsazené.

Někteří menší pěstitelé se specializují jen na pěstování několika plodin pro samosběr. V Zahradním centru Komárov u Opavy nabízeli na začátku léta jahody, po nich rybíz, nyní budou mít dýně. „Rostou nám tu dýně hokkaido, potom klasické velké a také malé okrasné. Zralé budou asi za dva měsíce,“ uvedl majitel centra Přemysl Kulík.

Farmáři se rozhodli zavést samosběr zeleniny i kvůli nízkým výkupním cenám. „Ceny, za které pěstitelé svou zeleninu prodají v samosběru či ze dvora a které jsou příznivější než ty v kamenných obchodech a marketech, jsou přesto stále vyšší než ty, za které by zeleninu prodali velkoobchodu či obchodním řetězcům,“ řekla Zuzana Přibylová ze Zelinářské unie Čech a Moravy.