iDNES.cz

Po zničení památky v Gutech začala diecéze skenovat dřevěné kostely

  13:12
Ostravsko-opavské biskupství bude mít k dispozici detailní 3D modely všech dřevěných kostelů. Pro mimořádný počin se rozhodlo kvůli případnému poškození, či dokonce zničení některé z těchto památek. Jako se to loni stalo v Gutech, místní části Třince.

Laserový sken dřevěného kostela v Sedlištích na Frýdecko-Místecku | foto: 3geome3 Ostrava

Vinou žhářů lehl popelem kostelík ze 16. století, v roce 2002 obdobně dopadl starý dřevěný kostel v Ostravě-Hrabové, tehdy kvůli technické závadě.

Stavby jejich replik jsou náročné nejen finančně, ale také tím, že se velmi pracně dohledává, jak přesně kostely vypadaly. K dispozici jsou jen fotografie a nákresy.

„Největším problémem je opravdu velké množství detailů, které je nutno řešit a průběžně konzultovat s památkovou péčí a dalšími úřady. Mohu zmínit například základový dubový práh, který v původní stavbě patrně byl, ale nedochoval se,“ přiblížil vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek nesnáze přípravy výstavby repliky gutského kostelíka.

Skeny sedlišťského kostela

 Biskupství se proto rozhodlo pro radikální krok. Všech šestnáct dřevěných kostelů na jeho území nechalo naskenovat moderní 3D technologií, a to pomocí laserových paprsků a dronu. „Tato metoda dokáže zachytit stav objektu s přesností na dva milimetry, a to včetně všech detailů, vybavení či deformací,“ přiblížil Kotásek.

Odborná firma už se skenováním začala, Kotásek odhaduje ukončení v příštím roce. Opatření přišlo diecézi na zhruba 600 tisíc korun. „Ačkoliv tento způsob dokumentace už patří k poměrně běžným, tak nevím o tom, že by některá z tuzemských diecézí měla skenováním zpracováno tolik objektů,“ zmínil vedoucí stavebního odboru.

Úplné dokončení repliky v roce 2020

Příprava repliky gutského kostela nyní spěje ke stavebnímu povolení. Biskupství má například zajištěno veškeré dřevo pro novou stavbu.

„Vše směřuje k zahájení prací na jaře příštího roku, hrubá stavba by měla být dokončena ještě v roce 2019. Otázkou zůstává vybavení kostela, takže s úplným dokončením počítáme v roce 2020,“ zakončil Kotásek s tím, že všechny termíny jsou jen orientační.

Právě na vnitřní vybavení padne výtěžek sbírky, kterou uspořádal třinecký magistrát. „Samozřejmě lze dále přispívat. Odhaduji, že sbírka dosáhne výše tři a půl milionu korun, což je, myslím, velmi slušné, a doufám, že suma výrazně pomůže,“ řekla třinecká primátorka Věra Palkovská.

Na gutský kostel směřoval i výtěžek třineckého zářijového koncertu Srdce pro Evropu, v třinecké knihovně v Lidické ulici trvá výstava Muzea Těšínska mapující historii kostelíka.

Kostel v Gutech zmizel vinou tří mladíků ve věku 17 a 18 let, kteří za žhářství a obecné ohrožení dostali tresty od tří a půl do devíti let vězení. Případem se nejspíše bude zabývat i Nejvyšší soud.

Autor:
zpět na článek