Ostravské Vánoce začnou v pátek, letos bez programu na hlavním pódiu

  17:14
Covid omezí i letošní prosincové akce, Ostravské Vánoce se ale konat budou. A to od pátku, kdy se poprvé rozsvítí strom na Masarykově náměstí, až do 2. ledna. Organizátoři slibují, že i když program musí redukovat, bude pestrý. Nabídne vánoční trhy, ledové kluziště i doprovodné akce.

Obří dárek, sáně a baňka, tak vypadá letošní vánoční výzdoba před ostravskou centrální radnicí vyrobená podle návrhu výtvarnice Eriky Bornové. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Program chystá i řada institucí ve městě, například Národní divadlo moravskoslezské, Galerie výtvarného umění Ostrava, Muzeum loutek, Slezskoostravský hrad či Stará aréna, která nabídne atraktivní workshopy. O adventních nedělích nabídne Dopravní podnik Ostrava oblíbené jízdy historickou tramvají Barborka. Pokud to dovolí epidemie. 

„Po šesti letech zdobí Masarykovo náměstí v centru Ostravy živý smrk. Rozsvítí se v pátek, ale bez kulturního programu,“ upozornila mluvčí Ostravských Vánoc Pavlína Merendová. Jedná se o smrk ztepilý, který původně rostl v lokalitě Jestřábí v Beskydech a který musel být pokácen kvůli ohrožení kůrovcem.

V centru bude 46 stánků, zůstanou neoplocené

Zástupci města a obvodů zvažovali, zda nebude lepší místa konání vánočních oslav oplotit – kvůli kontrole a omezení počtu návštěvníků. Nakonec se shodli, že vánoční trhy mají být dostupné všem. Organizátor Ostravských Vánoc se pak rozhodl zachovat v centru 46 prodejních stánků, ale zrušit kulturní program na hlavním pódiu. 

Nahradí ho pestrý doprovodný program na čtyřech scénách. Masarykovo náměstí nabídne kromě vánočního stromu, stánků a ruského kola i pouliční vystoupení umělců. Z Jiráskova náměstí bude dětská scéna s živými zvířaty a stanem s dílničkami. Na náměstí Dr. Edvarda Beneše je ledové kluziště, které zahájí provoz v sobotu 27. listopadu, a klubová scéna. A z Prokešova náměstí před Novou radnicí je umělecká scéna: místo umělého stromu jí dominuje instalace nazvaná Velký dar – úhel pohledu vyrobená podle návrhu malířky a sochařky Eriky Bornové.