iDNES.cz

Za lepší platy. Na Ostravské univerzitě hrozí i stávka, pedagogové odcházejí

  9:32
Situace na vysokých školách si podle představitelů všech šesti fakult Ostravské univerzity žádá rychlé a účinné řešení. Označují ji za neudržitelnou a kritickou. Univerzitní odbory podpořily stávkovou pohotovost v Den učitelů 28. března a Filozofická fakulta se připojí k protestní akci Hodina pravdy.

ilustrační snímek | foto: archiv Ostravské univerzity

„V posledních týdnech jsem zaznamenal opravdu velkou nespokojenost a frustraci. Obávám se, že pokud brzy nepřijde řešení, může nastat odliv pedagogů a skvělých zaměstnanců, zejména mladých na úrovni odborných asistentů, a nebude malý. Odchod těchto lidí znamená ohrožení celých studijních programů a oborů,“ sdělil rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Pedagogové z vysokých škol odcházejí učit na školy střední, ale i základní. Systematické zvyšování platů učitelů se jich totiž netýká. Hrubá měsíční mzda odborného asistenta aktuálně činí 28 tisíc, docenta 32 tisíc a profesora 36 tisíc korun. Na nižších stupních škol dostanou i o deset až čtrnáct tisíc víc.

Největší problém je u humanitních, společenskovědních a uměleckých oborů, problém s podfinancováním však mají plošně všechny fakulty.

Docentkou za 32 tisíc. Vyučující vysokých škol hrozí stávkou kvůli výdělkům

Například děkan lékařské fakulty Rastislav Maďar popsal, že fakulta potřebuje špičkové odborníky, kteří ale ve zdravotnictví mají úplně jiné finanční ohodnocení, než jaké jim může nabídnout univerzita. „Nástupní mzda sester může být vyšší než nástupní mzda vysokoškolského docenta nebo profesora,“ poznamenal.

Proděkan přírodovědecké fakulty Pavel Drozd vidí riziko nejen pro výuku, ale i pro vědu. „Hrozí odliv vědeckých pracovníků do zahraničí, kde budou mít jako špičkoví vědci mnohem lepší podmínky,“ řekl s tím, že se to týká i neakademických profesí, třeba projektových administrátorů.

Zástupci univerzity uvedli, že z celkového rozpočtu ministerstva školství se podíl výdajů na vysoké školy za posledních deset let snížil z 18 na 12 procent. „Rozpočtový výhled na rok 2024 počítá s tím, že se propadneme o další jeden procentní bod,“ řekl rektor Kopecký a dodal, že toto jedno procento je zhruba miliarda a půl. Žádá hlavně změnu nepoměru ve financování regionálního a vysokého školství.

Iniciativu podporují i odbory. „Nelze dlouhodobě akceptovat propastné zvětšování rozdílů nejen mezi financováním vysokých škol a regionálním školstvím, ale také jinými sektory. Podporujeme vyhlášení stávkové pohotovosti na 28. března,“ řekla předsedkyně Základní organizace Vysokoškolského odborového svazu univerzity Ilona Plevová.

Nestačí nám to na platy ani energie. Vysoké školy kritizují návrh rozpočtu

Děkan filozofické fakulty Robert Antonín na Den učitelů vyhlásil děkanské volno a fakulta se zúčastní protestní akce Hodina pravdy v Olomouci.

Ministerstvo školství k problému zřídilo speciální pracovní skupinu a se zástupci škol jedná. „Je ale potřeba připomenout, že to primárně není věc státu, ale zejména vnitřních přerozdělovacích procesů uvnitř univerzit. Chápeme, že jedním z problémů je institucionální podfinancování vysokého školství, ale je zajímavé, že některé vysoké školy problémy tohoto typu mají a některé nikoliv,“ sdělil ministr Vladimír Balaš.

Doplnil, že se podařilo najít peníze v operačních programech, zhruba dvě miliardy na posílení vědy na humanitních fakultách. „O platech na vysokých školách jsem jednal také v rámci vlády a jsem připraven tam tuto otázku zvednout znovu.“

zpět na článek