iDNES.cz

O senior linku je velký zájem, na bezpečnostní tlačítka jsou pořadníky

  11:20
Nemocným ostravským seniorům, kteří žijí v bytě sami, pomáhá už deset let chránit život, zdraví i majetek speciální senior linka – bezpečnostní tlačítko napojené na dispečink městské policie.

O senior linku s bezpečnostními tlačítky je v Ostravě velký zájem. | foto: Městská policie Ostrava

„Na základě aktivace senior linky vyjeli v uplynulé dekádě naši strážníci k 2 300 událostem. Ve více než třech stovkách případů hlídky následně přivolaly nemocným či zraněným seniorům zdravotníky,“ uvedl mluvčí Městské policie Ostrava Michael Beneš.

Aktuálně je ve městě v provozu přes 470 zařízení, která umožňují seniorům kdykoli si přivolat pomoc pouhým stiskem tlačítka.

Část zařízení vlastní městská policie, část patří městským obvodům, které je nakupují pro své obyvatele. Zařízení pro jednoho seniora se skládá z řídicí jednotky a dvou bezpečnostních tlačítek. Jedno nosí senior stále u sebe, druhé je upevněno u vstupních dveří.

Zařízení přibývá pomalu

„Jedno zařízení stojí devět a půl tisíce korun. I to patří k důvodům, proč jich je omezené množství a poptávka stále převyšuje nabídku. Zájem je velký. Nyní evidujeme v pořadníku asi stovku čekatelů,“ řekl Beneš.

O službu mohou žádat lidé starší 60 let, kteří splňují i další podmínky. Zařízení si nemohou zaplatit. Musí čekat, až se některé uvolní, nebo až strážníci či obvody koupí nové. Přibývají tak jen pomalu.

„V minulosti koupila radnice Poruby pro své občany 64 kusů nouzových tlačítek senior linky, naposledy předloni 38,“ uvedl mluvčí obvodu Martin Otipka s tím, že loni ani letos zatím obvod nákup dalších neřešil. Tamní senioři se přitom o senior linku hlásí. „Loni jsme posílali městské policii 41 žádostí o tuto službu a letos už dvanáct,“ dodal Otipka.

Jen pár obvodů počítá s dalšími nákupy

Mariánské Hory a Hulváky v minulosti koupily 37 zařízení. „Letos na to peníze v rozpočtu nemáme,“ přiznal starosta obvodu Patrik Hujdus. „Ale kdyby vznikla potřeba, budeme se tím zabývat,“ slíbil.

Služby se letos s jistotou dočkají například čekatelé ze Slezské Ostravy. „Do konce března koupíme zařízení pro deset lidí, kteří jsou v pořadníku už od loňska,“ uvedl starosta obvodu Richard Vereš.

„Náš obvod loni koupil 36 zařízení a letos koupí další, ale ještě nevíme kolik,“ nastínil i mluvčí Jihu Marek Skřipský.

zpět na článek