Z bývalých učňovských internátů v Ostravě vznikne 172 bytů

  8:30
Poslední dva z pěti bývalých internátů v Ostravě-Hrabůvce brzy změní svůj účel, pro který vznikaly před 70 lety. V Hasičské ulici číslo 44 až 52 prožily několik let svého života desetitisíce mladých učňů z Československa i Vietnamu.

Vizualizace moderního bytového komplexu s parkem | foto: Vizualizace: Zuzana Uhlíková

„Koupili jsme dvě čtyřpodlažní budovy, které sloužily jako učňovské domovy a dílny, sídlil tam i dorostový lékař. My z obou postupně vybudujeme moderní bytový komplex s parkem. Přízemní byty budou mít terasu s předzahrádkou,“ nastínil Martin Ráž, generální ředitel společnosti, která před pár dny zahájila výstavbu Rezidence Parku Hrabůvka. 

Ve dvou domech vznikne celkem 172 bezbariérových bytů s jedním až čtyřmi pokoji.

Všechny internáty byly propojené takzvanými krčky, které sloužily k průchodu mezi domovy, ale nabízely i prostory pro volný čas. „Krčky jsme zbourali,“ zmínil Ráž s tím, že zájemci už si zarezervovali 95 procent bytů v prvním domě, který bude hotový v prosinci 2021. 

V únoru začne i proměna druhé budovy. „Stavba pěti domů začala v roce 1949 v rámci takzvané Lánské akce. Dokončeny byly v roce 1952 a od té doby sloužily jako domovy mládeže pro učně a později i studenty podnikové střední školy tehdejších Vítkovických železáren. Ve školním roce 1964–1965 tam bylo ubytováno 2 448 učňů, což byl do té doby největší počet v historii učňovského školství v celé republice,“ připomněla Eva Kijonková, mluvčí společnosti Vítkovice, které budovy patřily.

Podotkla, že v minulosti internáty přešly od Vítkovic do vlastnictví kraje. Ten je později převedl Vítkovické střední průmyslové škole, kterou podnik nově založil, ale s podmínkou, že peníze za prodej musí jít do modernizace školy.

Škola postupně prodala všechny internáty. V jednom jsou už dlouho kanceláře a služby. V dalším sídlí AVE ART, základní umělecká, střední umělecká i vyšší odborná škola. Krajní budovu si koupila firma, která tam chce mít kanceláře. A nedávno škola prodala i poslední dva domy s čísly 46 a 48. Internát se vystěhoval v lednu a nyní tam vznikají nové byty.