Ostrava potřetí shání stavaře, který včas opraví Dům kultury Poklad

  12:55
Takový zakázkový problém Ostrava ještě neřešila. Už potřetí od roku 2012 shání stavební firmu na opravu Domu kultury Poklad v městské části Poruba.

Oprava kulturního domu Poklad stojí, stavbaři z místa v dubnu odešli. (15. 8. 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Vyhlásili jsme veřejnou soutěž na dodavatele. Lhůta pro podání nabídek je do 18. října. Zvýšili jsme cenu prací na 300 milionů korun. Jsme přesvědčení, že pro stavbaře, kteří to myslí vážně, může jít o klíčovou zakázku na příští rok,“ říká náměstek pro investice Břetislav Riger.

Ale upozornil, že město se chce pojistit, aby se neopakovala situace z minulých let. Proto výjimečně přitvrdilo ve smluvních sankcích.

„Budeme proplácet jen devadesát procent fakturovaných cen a deset procent si ponecháme jako zádržné. Polovinu vrátíme po předání bezvadné zakázky, zbytek po uplynutí pětileté záruční lhůty. Přísnější bude také sankční řád - pokuty začnou nabíhat po čtyřech týdnech zpoždění prací proti harmonogramu. A třetí pojistkou bude vyžadovaná bankovní záruka,“ líčí Riger.

Fotogalerie

Město k tomu přiměl fakt, že ani jeden ze dvou vítězů předešlých soutěží zakázku nedokončil. Poprvé musela Ostrava zakonzervovat stavbu v roce 2014, podruhé loni.

S druhým zhotovitelem v pořadí město navíc donedávna řešilo spor o peníze. Stejně tak s bývalým nájemníkem Pokladu. Nic z toho už by ale stavbu komplikovat nemělo.

„Vše jsme již vyřešili. Firmě Richpoint jsme jako vyrovnání za předčasné ukončení nájmu vyplatili 4,65 milionu korun a sdružení stavebních firem 3,55 milionu,“ říká Riger. Celkem už město nalilo do Pokladu přes 50 milionů.

Autor: