Ostrava odpouští vrácení části dotací na Colours i další velké akce

  8:16
Pořadatelé kulturních festivalů, které se kvůli koronaviru nekonaly, přišli o miliony a teď bojují o přežití. Ostrava jim proto nechá část přidělených dotací.

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Město letos podpořilo 129 kulturních akcí příspěvky ve výši 46,5 milionu korun. Na pozdější termín se přesunulo 19 akcí, 24 bylo zrušeno a další se již konaly nebo se teprve uskuteční. Příjemci víceletých dotací, kterých je celkem 15, změnili termíny konání čtyř festivalů, šest jich zrušili a pět se ještě uskuteční,“ řekla mluvčí města Andrea Vojkovská.

Náměstek primátora Zbyněk Pražák podotkl, že pořadatelé do poslední chvíle čekali s rozhodnutím, zda akce přesunou, zredukují, nebo zruší, protože jejich příprava stála hodně energie i peněz.

„Ke každé žádosti o pomoc jsme přistupovali individuálně. Všem organizátorům, kteří akci přeložili, jsme schválili nové termíny. A pořadatelům čtyř zrušených festivalů jsme přiznali alespoň omezené dotační prostředky,“ uvedl Pražák. „Doufáme, že tento přístup města umožní organizátorům kulturního života pokračovat v činnosti a připravit bohatý program na letošní podzim i na příští rok,“ dodal.

Pořadatelům festivalů Colours of Ostrava a Beats for Love tak zůstane 80 procent z původně přiznané dotace pro letošek, pořadatelům akcí Cirkulum a Ostrava v plamenech polovina. Z celkových dotací ve výši 7,15 milionu pro čtyři zrušené akce tak museli jejich pořadatelé vrátit městu 1,685 milionu a zůstává jim téměř 5,5 milionu. Nejvíce organizátorům Colours – z 5,3 milionu jim město nechalo 4,24.

Organizátoři akcí: Pomůže nám to snížit ztráty

„Jsme za to městu vděčni, nevyřeší to problém, ale pomůže snížit ztráty, které počítáme na miliony,“ tvrdí shodně pořadatelé festivalů.

„Za Cirkulum jsme utratili asi 1,5 milionu, po zrušení akce jsme museli propustit dva lidi. Ale přijmeme je zpět,“ řekl Václav Pokorný.

Přípravy Ostravy v plamenech stály několik milionů. „Až na jednu výjimku si lidé nechali naše vstupenky na příští rok. Za odměnu potrvá akce v srpnu 2021 dva dny místo jednoho,“ slíbil Patrik Kohut.

„Naše zmařené náklady jsou asi 25 milionů. Jsme rádi, že nás podpořilo město i kraj,“ řekl za organizátory Colours Jindřich Vaněk.

Autor: