Starý ostravský mrakodrap k zemi nepůjde, obnovu chystá slavná architektka

  17:22
Studio světoznámé architektky Evy Jiřičné připraví návrh na rekonstrukci mrakodrapu v Ostrčilově ulici v centru Ostravy. Magistrát dlouho nevěděl, co s opuštěným a chátrajícím objektem udělat, jednou z možností bylo i jeho zbourání. Nyní se rozhodl pro jeho opravu. Projekt obnovy má být hotový na jaře příštího roku.

Věžák na Ostrčilově ulici je po nástavbě vysoké pece v Dolních Vítkovicích a Nové radnici třetí nejvyšší stavbou v Ostravě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dvaadvacetipodlažní budova v Ostrčilově ulici je kvůli špatnému technickému stavu už sedm let prázdná. Má nefunkční opláštění, které navíc obsahuje azbest. Konstrukční systém vykazuje statické poruchy, nevyhovující jsou bezpečnostní parametry, především protipožární únikové trasy. A od jejího vyklizení v roce 2013 řeší město, co s domem dále.

„Výškový dům v Ostrčilově ulici rozhodně patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy. Již léta je ale ve velmi špatném stavu a náročnost jeho rekonstrukce způsobila dlouhodobé oddalování problému a dodnes svádí k jednoduchým úvahám, jako jsou návrhy na jeho demolici,“ připomněl primátor Ostravy Tomáš Macura. 

Město se podle jeho slov rozhodlo pro rekonstrukci objektu. „Vzdávat se dominant však není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektky Evy Jiřičné. Její tým je známý jedinečností architektonických návrhů, citlivým přístupem k hodnotám původních staveb i kvalitním technickým zpracováním, které budou pro tuto stavbu nezbytné,“ informoval Macura.

Úkolem architektonického studio AI-Design bude najít nejvhodnější využití objektu. „Stanoveno bude také na základě jeho technických parametrů, které jsou jiné pro byty a jiné pro kanceláře. Jednat by se mohlo o kombinaci funkcí,“ doplnila investiční náměstkyně Zuzana Bajgarová. 

Snižovat o deset pater se mrakodrap nebude

Připomněla, že před nedávnem uvažoval městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz o snížení budovy o deset pater, což by usnadnilo případnou přestavbu. „Přestože při zachování současného počtu podlaží bude rekonstrukce technicky velmi náročná, rozhodli jsme se přijmout tuto výzvu a 68 metrů vysokou dominantu v centru města zachovat,“ podotkla Bajgarová.

Studio AI-Design tak vytvoří pro Ostravu za 2,4 miliony korun návrh, který nabídne funkční a ekonomicky efektivní řešení rekonstrukce, při níž bude v případě potřeby možné využít i okolní pozemky. Studio bude návrhy konzultovat se specialisty na statiku, akustiku a požární bezpečnost. 

Výšková budova na Ostrčilově ulici s 22 podlažími a výškou 68 metrů  byla postavena v letech 1965 až 1968. Jde o nejvyšší ostravský dům a třetí nejvyšší ostravskou stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. Zpočátku dům sloužil bydlení, brzy ale začalo do bytů zatékat, proto se v letech 1976 až 1978 uskutečnila rekonstrukce, po níž se začala budova užívat jako kancelářský objekt. Kvůli špatnému technickému stavu se pak začal dům postupně vystěhovávat.