Hoch vylezl z díry v domě s ukradeným vodoměrem, opodál čekal dospělý

  12:26
Nebývá to zcela obvyklé, ale ani mimořádné. Strážníci se občas setkávají s tím, že dospělí zloději posílají nezletilé děti do objektů, do kterých předtím vysekali otvor. Jednak pro dítě nemusejí vyvářet tak velké díry a navíc nezletilí nejsou trestně odpovědní.

Strážník u vysekaného otvoru, kterým prolézal třináctiletý hoch nejspíše vyslaný na zlodějskou výpravu. | foto: Městská policie Ostrava

Právě tomuto scénáři nasvědčuje případ z ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, který se odehrál v Cottonově ulici v jednom z neobydlených domů. 

„Strážníci tam narazili na chlapce, který se soukal ven z prázdného domku na ulici, a to otvorem o rozměru třicet krát osmdesát centimetrů, který byl vysekán do zazděného sklepního okénka,“ popsal mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů.

Podle informací iDNES.cz nebylo hochovi ani čtrnáct let. Když uviděl strážníky, chtěl z místa co nejrychleji zmizet, přičemž v ruce držel odcizený vodoměr. 

„Zastavil až na základě zákonné výzvy strážníků. Po chvíli přiznal, že otvor ve zdivu sám vysekal a chtěl vzít věci, které by se daly zpeněžit. Navíc jsme následnou lustrací zjistili, že je hledanou osobou Policie ČR,“ dodal Machů.

Prázdný dům v Ostravě - Mariánských Horách, kam se vloupal nezletilý hoch. Prolezl vysekaným otvorem zazděného sklepního okna.

Prázdný dům v Ostravě - Mariánských Horách, kam se vloupal nezletilý hoch. Prolezl vysekaným otvorem zazděného sklepního okna.

Jenže brzy strážníci zjistili, že chlapec nebyl na místě sám. Nedaleko totiž postával třicetiletý muž, který ovšem hned tvrdil, že s činem nemá nic společného a jen stojí a dívá se, co se děje.

„O opaku však svědčilo kladivo, které měl v ruce, a rovněž jeho oděv znečištěný od stavební sutě,“ podotkl mluvčí Machů. Věc si k dalšímu vyšetřování převzala Policie ČR.

Mluvčí na dotaz iDNES.cz dodal, že nelze říci, že by systém takového využívání nezletilých byl nějakým pravidlem. „Ale občas se s tím, že je dopaden nezletilý a poblíž čeká dospělý, setkáváme. Posouzení každého případu však už náleží Policii ČR,“ konstatoval městský policista.

Na podobné praktiky upozorňoval i muž, který si před časem stěžoval na rostoucí kriminalitu v části Slezské Ostravy (podrobněji zde).

„Z garáží ukradnou vše, odnesou všechno kovové, i celá vrata, vyřežou disky kol. Co víme, tak na začátku vyšlou někoho nezletilého, na kterého jsou zákony krátké, a pak už pokračují starší,“ povzdychl si.

Autor: