Policista a strážník na svatbě kolegy zachránili život ženichově matce

  18:08
V drama se proměnila svatba, která se udála na konci srpna v Ostravě-Třebovicích. Ženichova matka pozdě večer nečekaně upadla do bezvědomí, život jí ale včasným zásahem zachránili dva hosté, oba v profesním životě zastávající pozici strážců zákona. Nyní se zachránci dočkali ocenění z rukou ostravského primátora.

Policista Daniel Kocián přebírá ocenění od ostravského primátora Tomáše Macury. | foto: Jiří Zerzoň

Policista Daniel Kocián a strážník Tomáš Janáček se oba ocitli 22. srpna jako hosté na svatbě jednoho z ostravských policistů, který pozval jak své příbuzné, tak i přátele.

„Rodiče i hosté novomanželů si užívali svatbu plnými doušky, než přišel ve večerních hodinách zlom. Bez předchozích projevů zdravotních komplikací, najednou během hovoru upadla 55letá maminka ženicha do bezvědomí,“ přiblížila dění policejní mluvčí Eva Michalíková.

Do poskytování první pomoci se zapojil jak sám ženich, tak oba zmínění muži. „Rozpoznali správně život ohrožující stav a započali provádět nepřímou srdeční masáž. Mezitím se další svatebčané spojili s operátorem ze zdravotnické záchranné služby. Na základě jejich pokynů se muži mezi sebou střídali v masáži srdce až do obnovení životních funkcí,“ uvedla Michalíková.

Až na místě zjistili, že jsou kolegové

Během šesti minut na svatbu dorazili zdravotníci, kteří si ženu převzali do své péče a pokračovali již v profesionální pomoci. „Jak sami na místě uvedli, předchozí zásah jednoznačně přispěl k záchraně ženy, protože každá minuta bez pomoci znamená při takovém to postižení snížení šance na kvalitní přežití,“ popsala mluvčí s tím, že následující den po konzultaci s lékařem ženich zjistil, že mamince jeho kamarádi opravdu zachránili život. „Jak lékař uvedl, u ženy došlo k náhlému selhání krevního oběhu, příčinou byla porucha srdečního rytmu,“ řekla Michalíková.

Podle ní oba hosté až při samotném boji o život ženichovy matky zjistili, že se jsou kolegové ve službě. „Daniel Kocián slouží u policie na oddělení hlídkové služby Ostrava a Tomáš Janáček je strážníkem Městské policie Ostrava,“ informovala mluvčí.

Tento týden ve středu oba převzali z rukou ostravského primátora Tomáše Macury ocenění „Stužku za záchranu života“. „Zahájit včasnou neodkladnou resuscitaci v kritické chvíli nedokáže každý. Racionální přístup zachránců je obdivuhodný tím spíš, že jej dokázali zachovat ve víru svatebního veselí, které se zvrhlo v boj o život nemocné. Příběh však nese také poselství, aby se lidé v osudné chvíli nebáli a o záchranu nemocného se pokusili,“ podotkl Macura.

Výjimečné ocenění za záchranu života uděluje primátor města od roku 2005, jeho nositeli se do současnosti stalo 43 strážníků Městské policie Ostrava.

Autor: