Jubilejní kolonie v Ostravě se protančila v rytmu swingu do první republiky

  13:18
Do hávu první republiky se o víkendu oblékla Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce. Vedle swingového orchestru se zde představily třeba kinematograf, jízda autoveteránů nebo místní spolky.

Promenáda připomněla prvorepublikové časy Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce. Vedle swingového orchestru se zde představily třeba kinematograf, jízda autoveteránů nebo místní spolky. (10. června 2024) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Letos slavíme nejen pátý ročník této oblíbené akce, ale současně i sté výročí vzniku Velké Ostravy,“ přiblížila akci Alice Lutišanová, mluvčí Kulturního zařízení Ostrava-Jih.

Díky oslavám stého výročí vzniku Velké Ostravy, tedy spojení sedmi původně samostatných obcí, čímž byly položeny základy modernímu městu, nejde jen o hudbu.

„Součástí programu budou také speciální akce. Jmenujme například komentované prohlídky Bytového muzea v Jubilejní kolonii, ukázky historických vozidel či unikátní výstavu věnovanou stému výročí vzniku Velké Ostravy,“ přiblížila další průběh Gabriela Gödelová, ředitelka Kultury Jih.

Gramofon, valcha, šicí stroj. Bytové muzeum ukazuje domácnost ze 30. let

Celou akci zahájil už v pátek velký swingový orchestr Zdeňa Pukovce, který hity swingových legend navodil atmosféru první republiky. V duchu retro atmosféry 60. let roztančili v sobotu dělnickou kolonii kytarové duo Mario Šeparovič&Vojta Šňupárek a kapela Praskání Rosti Petříka. V neděli se návštěvníci znovu vrátili do rytmu swingu.

Celý víkend vyvrcholil prvorepublikovou promenádou v dobovém svátečním oblečení a tančírnou s živou hudbou, kde vystoupil Martin Chodúr se svým Big Bandem Ostrava.

Děti mohly tvořit v dílně, kde se pracovalo na společném velkoformátovém obrazu. Na své si přišli i milovníci starých automobilů.

Návštěvníci, kteří se zapojili do soutěže „Po stopách Velké Ostravy“, mohli v neděli navíc vychytat jednu z posledních příležitostí a získat razítko do herní karty od přítomného – samozřejmě symbolického – Jana Prokeše, prvního starosty Moravské Ostravy v období první Československé republiky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,