Ostravané se zapojí do mapování městské přírody. Čím více fotek, tím lépe

  8:26
Do celosvětového soutěžního projektu pozorování městské přírody City Nature Challenge se letos zapojí i Ostravané. „Stačí, aby si zájemce stáhl mobilní aplikaci iNaturalist a jejím prostřednictvím nafotil rostliny, živočichy i houby ve svém okolí,“ uvedla Aneta Trojáková z Ostravského muzea, které se na celosvětovém projektu společně s městem Ostrava podílí.

Do mapování městské přírody se lidé mohou zapojit prostřednictvím aplikace iNaturalist. | foto: archiv Ostravského muzea

„Čím více fotografií soutěžící odevzdají, tím větší šanci má Ostrava umístit se v soutěži měst z celého světa na předním místě,“ vysvětlila Trojáková.

Do třídenní soutěže od 26. do 29. dubna se letos zapojí více než 675 měst na sedmi kontinentech. Z toho šest v Česku, vedle Ostravy také Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice a svazek obcí Veselsko.

„Pozorovat přírodu je možné jednotlivě i v týmech,“ řekla Trojáková. „Proto jsme připravili pro veřejnost akce od přírodovědných vycházek, kdy soutěžící zavítají s botaniky, zoology a ornitology do ostravských parků a zoologické zahrady, až po komentovanou procházku haldou Ema a dalšími přírodními zákoutími města.“

Záznamy následně využijí odborníci po celém světě. „V roce 2023 vědci publikovali 890 článků, v nichž využili data z platformy iNaturalist, studie o včelách v městském prostředí i revizi globální biogeografie rostlin,“ popsala Trojáková. Data podle ní pomáhají odborníkům vytvářet rozhodnutí v oblasti ochrany přírody, která lidem umožňují soužití s přírodou.

Výzva City Nature Challenge odstartovala v roce 2016, tehdy jen mezi Los Angeles a San Franciskem. V roce 2018 se již zapojilo 68 měst a postupem času další. Ostrava se přidala letos poprvé.

Autor: