Noclehárny pro bezdomovce jsou kvůli epidemii opět otevřené nonstop

  12:30
Vyčleněná místa pro izolaci, poskytování ochranných pomůcek, noclehárny otevřené i přes den. Charitativní organizace v Moravskoslezském kraji pomáhají řešit hrozbu nákazy mezi lidmi bez domova. Situace je podle nich vzhledem k vysokým počtům nakažených náročnější, ale přehlednější než na jaře.

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

„Noclehárny jsou opět otevřené čtyřiadvacet hodin denně, lidé tam mohou být pořád. Obrovskou pomocí je naše ordinace pro chudé, kde v případě podezření na nákazu testujeme,“ uvedla oblastní manažerka komunikace Armády spásy Alena Válková.

Ostravská Armáda spásy už má zkušenosti s nákazou u zaměstnanců i klientů. Již řešila šíření nemoci covid-19 v azylovém domě v Mariánských Horách, aktuálně eviduje nakažené v Domově Přístav, který poskytuje přístřeší a pomoc lidem bez domova se sníženou soběstačností, jejichž zdravotní stav vyžaduje pomoc.

„Pozitivní případy tam máme mezi zaměstnanci. Jsou v domácím léčení. V Domově Přístav se teď postupně testuje, zatím není nemocný nikdo z klientů,“ informovala Válková.

Pro případ nákazy mezi lidmi bez domova má každé město s rozšířenou působností v kraji vyčleněný prostor pro jejich izolaci. Jde o prázdné městské byty i prostory v budovách sociálních služeb. Osvědčilo se to právě v Ostravě. „Nakažené z azylového domu jsme postupně odváželi do městem poskytnutého karanténního domu v Radvanicích,“ dodala Válková.

Například ostravská Charita má v každé své služebně vyčleněné i vlastní prostory. „Jde o pokoje a sociální zařízení využitelné pro izolaci,“ sdělil mluvčí Dalibor Kraut s tím, že příchozím rozdávají i ochranné pomůcky.