iDNES.cz

Bobří hráz na Osoblažsku je atrakcí, jenže povodí ji musí odstranit

  12:56
Přehradili říčku Lužnou tak pečlivě, že se rozlila široko do okolí. U Slezských Rudoltic na Osoblažsku se usadili bobři. Jejich hráz je tam novou přírodní zajímavostí.

Materiál si obstarávají několik desítek metrů od říčky, kde jeden po druhém ohlodávají menší i vzrostlé stromy. Přímo na Lužné pak bobři postavili hráz. „Pracují pečlivě, jejich hrází voda téměř neprotéká. Říčka se nad ní proměnila v rybník. Voda si ale cestu našla,“ říká starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač a ukazuje na nová ramena říčky, která přehradu obcházejí.

S bobry v okolí obce se setkal poprvé, zprávy o jejich výskytu má ale starosta od spolupracujících obcí ze sousedního Polska.

Právě odtamtud se podle odborníků bobři šíří. „Bobři na Osoblažsku s největší pravděpodobností pocházejí z polských populací. První výskyt tam byl zaznamenán v roce 2010 na říčce Prudník v katastru obce Slezské Pavlovice,“ uvádí mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Krnovští myslivci evidují bobry na Osoblažsku ještě déle. „Z myslivecké statistiky vyplývá, že byl bobr od roku 2004 viděn v okolí obcí Slezské Pavlovice a Osoblahy. Dál se začal rozšiřovat směrem na Bohušov a Dívčí Hrad. Po roce 2015 i směrem na Vysokou a Jindřichov,“ upřesnila mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Například loni v říjnu se objevily nory v hrázi rybníka u Dívčího Hradu či ohryzané stromy u soutoku Opavy a Černého potoka.

Zásah vodohospodářů je nutný

S výskytem bobrů mají bohaté zkušenosti i vodohospodáři. Ve Slezských Rudolticích ale musejí zasáhnout. „Bobr nás překvapil svou adaptabilitou a snahou osidlovat z našeho pohledu i velmi nevhodné lokality,“ sdělila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Přiznala však, že rozsah jeho činnosti u Slezských Rudoltic je netypický. „Případ na drobném vodním toku Lužná pod Slezskými Rudolticemi je výjimečný a zdá se, že se jedná o stabilní výskyt. Zde jsou zatím projevy s vlivem na průtočný profil vodního toku nejmarkantnější a zásadně ovlivňují vodní tok a také jeho okolí vzdouváním vody a tvorbou zátopové plochy,“ sdělila mluvčí Povodí Odry.

Situace ve Slezských Rudolticích došla tak daleko, že se státní podnik chystá v nejbližší době požádat o zásah do biotopu a životního prostředí zvláště chráněného živočicha a překážku v řece odstranit.

Podobné výjimky mělo Povodí Odry v minulosti pro lokality na tocích Olše, Stonávka či Karvinský potok. Bobry pokácené stromy totiž mohou při zvednutí hladin a povodních poškodit mosty, propustky nebo produktovody křížící vodní toky.

zpět na článek