V ostravské zoo se aktuálně nachází dva páry orlosupů bradatých. Mladší z obou párů obývá voliéru v návštěvnické části, ten starší je v chovatelském zázemí. Vejce, která chovatelé inkubovali v líhni, se letos podařilo snést oběma z nich. „První vylíhlé mládě patřilo mladšímu a méně zkušenému páru, u něhož nebylo jisté, že svého potomka v pořádku odchová,“ přiblížila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Po konzultaci s koordinátory chovu jej proto chovatelé podsunuli staršímu a velmi zkušenému páru. „Tento pár už odchoval několik vlastních mláďat a má rovněž zkušenosti s odchovem adoptivních mláďat. Podložení na hnízdo proběhlo v pátek 10. února,“ připomněla zooložka Adéla Obračajová.
Rodiče mládě okamžitě přijali a začali o něj pečovat. Nyní je malému dravci již více než měsíc a poté, co chovatelé určí jeho pohlaví, se rozhodne, na kterém místě jej vypustí zpět do přírody.
Návštěvnický rekord i více zvířat. Zoo v Ostravě však řeší zvýšení nákladů |
Druhé letošní mládě, které se vylíhlo na konci února, je potomkem staršího páru. Samice snesla vejce dvě, avšak zárodek v jednom z vajec se neujal.
Adoptivní rodiče se starají vzorně
Zárodek v dalším vejci se vyvíjel správně, komplikace však nastaly při jeho příchodu na svět a s jeho klubáním museli pomoci chovatelé. Ti jej následně také několik dní rozkrmovali. „Protože starší pár už odchovává mládě mladšího páru, bylo nutné ve spolupráci s koordinátory chovu najít náhradní rodičovský pár. To se podařilo v Zoo Liberec, kam bylo mládě převezeno 7. března, a ještě ten den podloženo,“ popsala zooložka.
V liberecké zoo se nyní nachází dva páry těchto dravců a oba již v minulosti o mláďata pečovaly. Ten starší, více než třicetiletý, již odchoval osmnáct potomků. Kvůli vysokému věku se mu však v současnosti již mláďata nelíhnou.
Zoo Ostrava slaví návštěvnický rekord, letos přišlo už 600 tisíc lidí |
„Vzhledem ke svým bohatým zkušenostem je ale ideálním kandidátem na pěstounskou péči pro jiná orlosupí mláďata. Jako například pro to ostravské, o které se již téměř týden vzorně stará, zahřívá ho a pravidelně krmí,“ vysvětlil zoolog Zoo Liberec Jan Hanel.
Pokud se oba mladé orlosupy podaří odchovat, budou pravděpodobně ve věku tří měsíců v rámci repatriačního programu vysazeni zpět do přírody. „Zoo Ostrava je do projektu návratu orlosupa bradatého do Alp, odkud byl tento majestátní dravec v minulosti člověkem vyhuben, zapojena od roku 2009 a za tuto dobu se zde vylíhlo už 17 mladých jedinců, z nichž většina létá v evropské přírodě,“ doplnila Nováková.