Opava slaví 800 let. Chystá festival, výstavy, soutěže i pamětní mince

  9:48
Výročí, kterým se může pyšnit jen nemnoho měst v tuzemsku, oslaví letos Opava. Od první dochované zmínky o sídle ve Slezsku uplyne osm století, což připomene mnoho různorodých akcí.

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Všechny pak bude spojovat motiv perel. „Opava je dlouhodobě prezentována jako perla Slezska, proto se nám zalíbila myšlenka různorodých perel jakožto průvodců celým průběhem oslav,“ uvedla Karin Kuo z opavského magistrátu.

Doplnila, že perly tak budou na všech plakátech, suvenýrech, prostě na všech propagačních materiálech, které mají po celý rok zaplnit město. Chystají se také pamětní mince.

Kulatiny se vážou k dekretu českého krále Přemysla Otakara I. z roku 1224, který Opavě potvrzuje městská privilegia. To tedy znamená, že samotné město vzniklo o několik let dříve. Opava tak patří k nejstarším tuzemským městům, ačkoliv zakládající listina se nedochovala.

Výstava vylíčí osud místních obyvatel, pomoci mohou lidé fotkou či vzpomínkou

„Zlatým hřebem výročí bude festival Opava slaví FEST, který se uskuteční od 24. května v oblasti Městských sadů a Stříbrného jezera,“ předeslal Martin Kůs z tiskového odboru magistrátu.

V rámci festivalu se plánuje historický průvod a řada vystoupení, například skupin Buty, Kryštof, Jelen a Čechomor, dále jsou v programu koncerty Pokáče, Lenny či Majka Spirita.

Už 28. ledna se ve Slezském divadle uskuteční světová premiéra činohry s názvem Carlovo opavské divertimento od režiséra a šéfa činohry Jiřího Seydlera. „Hra připomene neobyčejný život klasicistního skladatele Karla Ditterse (1739-1799), který pobýval i v Opavě,“ podotkl Kůs.

Umělci osvětlí městské sady

V červnu zase dostanou možnost sportovci. „Plánujeme běh na 800 metrů, lekce jógy či tance, ale také například různé siloměry, hry na postřeh, ukázky ve skateparku a další,“ uvedla Klára Kyjovská, která má tuto část oslav na starosti.

Město Opava

Zakládající listina se nedochovala. Jako o městu se poprvé zmiňuje dekret Přemysla Otakara I. v roce 1224, vzniknout tedy muselo o několik let dříve.

Centrum Opavského knížectví, v letech 1742 až 1928 hlavní město rakouského, a poté českého Slezska se zemskými úřady.

Nyní v Opavě žije přes 55 tisíc obyvatel, po Ostravě a Havířovu jde o třetí nejlidnatější město kraje.

Podzimní část programu vyplní například zářijová multisenzorická stezka Zahrada světla. Tuzemští i zahraniční umělci na ní pomocí světla a dalších instalací unikátně prosvětlí Smetanovy sady a sady u muzea, a to po dobu nejméně dvou týdnů. Už tradicí se pak stal videomapping promítaný na obnovenou fasádu zachraňovaného památkově chráněného obchodního domu Breda.

Město na oslavách spolupracuje s řadou dalších institucí, například s Národním památkovým ústavem. Proto od dubna do září v Obecním domě čeká návštěvníky expozice Počátky Opavy. „Zvláště poslední dvě dekády přinesly v rámci archeologických výzkumů mnoho nových informací, na základě kterých lze počátky města představit v novém světle. Tyto poznatky dosud byly prezentovány minimálně,“ upozornila ředitelka organizace Opavská kulturní organizace OKO Eva Týlová.

Díky spolupráci se Slezským zemským muzeem například vznikl unikátní dokument o šlechtické rodině Razumovských, která byla do závěru druhé světové války pevně spjata právě s Opavskem.

Minulost Bredy se vrací, tvůrce slavného obchodního domu oživí umělá inteligence

Začala už výtvarná soutěž pro děti s tematikou města Opavy, kterou pořádá Základní škola Šrámkova. Slezská univerzita chystá na léto v sadech Svobody venkovní výstavu historických pohlednic a konečně Středisko volného času připravuje LEGO soutěž pro děti, tentokrát s tematikou opavských staveb. „Dále se chystá nový mobiliář, kovový model města, intervence studentů architektury ve veřejném prostoru, síň slávy opavského sportu či sochařské sympozium,“ vyjmenoval Martin Kůs.

Pokračuje také výsadba osmi stovek stromů, zájemci se stále mohou hlásit na městském webu. Veškeré podrobnosti související s oslavami pak jsou k nalezení na internetové adrese opava800.cz.

14. dubna 2023

Autor: