„Moskva 2 500 km.“ Deště odkryly v Opavě nápisy z okupace v roce 1968

Postupující koroze v kombinaci s deštivým létem zvýraznily v opavské Vančurově ulici nápisy z roku 1968. Vzkazy v azbuce napsali na plechový plot lemující areál Dukelských kasáren tehdejší odpůrci okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Po vytrvalých deštích se na plotě bývalých kasáren v Opavě objevily protiruské nápisy z období okupace. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Pěticípá hvězda hned vedle hákového kříže či nápis „Moskva 2 500 km“ jsou vidět už zdálky. Přitom těsně po okupaci byly mezi prvními, které z města zmizely.

„Nápisů a vzkazů okupantům byla ve městě spousta. Pomalované bylo Slezské divadlo, výlohy v centru města i trolejbusy. Na plotě kasáren ve Vančurově ulici je vojáci hned zamalovali, z centra nápisy mizely později, musely se postupně umýt,“ popsal David Váhala ze Slezského zemského muzea, který před dvěma lety dění srpna 68 v Opavě mapoval a sestavoval tematickou výstavu.

Paradoxně právě nátěr, kterým vojáci plot narychlo přetřeli, písmena a slova zachoval.

„Přetřením se nápisy zakonzervovaly. Vojáci to přetřeli jiným typem barvy, než byla použita, a vrstvy spolu reagují. Jak teď nátěr časem odchází a prorezivělo to, nápisy vystoupily ven,“ doplnil Váhala. 

Co všechno prostřednictvím kasárenského plotu Opavané okupantům před dvaapadesáti lety vzkázali, se neví. Muzeum snímek plotu z té doby nemá.

„Bohužel to tehdy nikdo nevyfotil, většina dokumentace pochází z centra města,“ konstatoval Váhala.

Okupační jednotky vnikly do Opavy 21. srpna 1968 okolo třetí hodiny ranní. Na rozdíl od Ostravy, kam přijela sovětská vojska, spadala Opava do záboru polské armády. Proto byly v Opavě nápisy určené okupantům také v polštině.

Okupační jednotky byly brzy přemístěny mimo město k Pustým Jakarticím. Kolona sovětských tanků a dalších vozidel pak přijela do Opavy v září.