Tesaři odmítli riskovat na neukotveném lešení, opravu kostela zastavili

  16:56
Ačkoliv se začalo již v červnu, na novou střechu si kostel sv. Václava v Opavě počká. Zhotovitel odstoupil od smlouvy, kvůli lešení nezakotvenému ve fasádě památky nemůže vyměnit krovy. Město, jež kostel z první půlky 14. století spravuje, vyhlásí nový tendr. Oprava je nutná, střecha je totiž v havarijním stavu.

Kostel svatého Václava v Opavě patří k nejcennějším památkám ve městě. | foto: Archiv MF DNES

Lešení už bylo u kostela od června. „Podle podmínek památkářů nesmí být ukotvené ve fasádě. Subdodavatelé zhotovitele, tesaři, kteří měli krovy renovovat speciální technikou, ale kvůli bezpečnosti na stavbu nenastoupili. Jsou to mistři svého řemesla, již starší řemeslníci a na neukotveném lešení nejsou ochotni riskovat,“ uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Smlouvu na zakázku za 7,5 milionu, jejíž součástí byla obnova asi poloviny dřevěných krovů a nová krytina, město s firmou ukončilo dohodou.

„Oprava je vázaná na pětimilionovou krajskou dotaci, o tu nechceme přijít,“ řekl Navrátil. Do konce roku se vyhlásí nový tendr. Krajští zastupitelé ve čtvrtek právě kvůli neočekávaným problémům schválili Opavě prodloužení platnosti dotačního rozhodnutí.

Podle Národního památkového ústavu se kotvení lešení bez destruktivních zásahů preferuje. „Tento způsob se vždy upřednostňuje. Pokud nedestruktivní řešení není možné, hledá se jiné východisko,“ sdělila mluvčí ostravského pracoviště Petra Batková. 

Opava chce s památkáři o jiném způsobu jednat. „Obnova objektu je v našem zájmu a jsme připraveni najít optimální řešení,“ dodala Batková.

Autor: