Opava vyráží do boje s kalamitním jmelím, město podpoří evropská dotace

  7:52
Stovka stromů se musí pokácet, dalších čtyři sta čeká ořez koruny. Opava vyráží do boje se jmelím. Jako první v republice na potlačení výskytu parazita získala přes pět milionů z evropských peněz. Bezmála půldruhý milion zaplatí ze svého, projekt zahrnuje i náhradní výsadbu či vykopání pařezů pokácených stromů.

ilustrační snímek | foto: Mendelova univerzita

„Nechali jsme zmapovat celé město. Nejvážnější je situace v Městských sadech, jmelí se ale vyskytuje na celém území Opavy. Ošetřit je nutné celkem 506 stromů, z toho 115 se musí pokácet. Zbývající čeká prořezání napadených částí,“ informoval náměstek primátora Opavy Michal Jedlička.

Postupovat se bude po etapách, zahájení se předpokládá po letošní letní sezoně. Do února 2022 musí být hotovo. Celkové náklady včetně odstranění pařezů a náhradní výsadby činí 6,5 milionu korun. Město získalo 5,1 milionu z dotace, ze svého doplatí 1,4 milionu.

Šíření jmelí je v Opavě na hranici kalamity, kromě Městských sadů je velmi špatná situace i v parku okolo kostela sv. Petra a Pavla v Jaktaři. Na těchto místech by se kácení a ořezy urgentně musely uskutečnit i bez dotačních peněz.

Podle dendroložky z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Věry Polochové patří Opavsko ke jmelím nejpostiženějším oblastem. „Opava a Opavsko jsou zasaženy silně. Ještě horší je situace na Třinecku, tam jsou napadeny zejména velké vzrostlé stromy. Na Opavsku vzrostlých stromů není tolik, ale v obrovském množství je tam jmelí v alejích tvořených například jabloněmi,“ uvedla s tím, že jmelí se na Opavsku nevyskytuje v ohniscích, ale spíše plošně.

Parazit na stromech trápí celý Moravskoslezský kraj. „Míra napadení dřevin v našem regionu už dosahuje téměř sedmdesáti procent území. Nejvíce jmelí trápí oblasti Frýdecka, Novojičínska a také části Opavska,“ vyčíslila před časem náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Jmelí se v kraji enormně rozšířilo

Podle podkladů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se v posledních patnácti letech jmelí v regionu rozšířilo enormně a roste i okruh dřevin, jež napadá. Severovýchod republiky je na tom vůbec nejhůř v Česku a další šíření je podle odborníků hrozbou.

Ačkoliv jednotlivá města i kraj do potlačení výskytu jmelí investují statisíce, situaci se zatím zvrátit nepodařilo. „Zběžným monitoringem krajiny lze konstatovat, že situace se nikterak významně nemění,“ informovala aktuálně mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

Také hejtmanství plánuje žádat o evropské peníze na likvidaci jmelí. „Chceme uskutečnit rozsáhlý projekt, a to obnovit napadená stromořadí kolem krajských silnic v okrese Opava. Nedaří se nám však nalézt dodavatele projektové dokumentace, podání žádosti v rámci aktuální výzvy je tedy ohroženo,“ doplnila Birklenová.

Jmelí se napojuje na cévní systém stromu, odebírá mu vodu a živiny a v krajním případě vede k jeho uschnutí. Šíří jej ptáci, kteří se živí jeho bobulemi. Proč je nejpostiženější severní Morava a Slezsko, méně pak Olomoucký kraj a jižní Morava, zatímco Čechy ne, odborníci nevědí. Důvodem může být tah ptáků.