iDNES.cz

Hokejovému klubu chybí milion na energie. Zachraňovat ho bude město

  15:30
Členům opavského hokejového klubu chybějí peníze na placení faktur. Kritickou situaci má vyřešit dočasná půjčka i změna ve vyplácení dotací z městské pokladny. Zástupci města, kteří dosud účelové dotace vypláceli klubu až na základě potvrzení o uhrazené částce, je nově mohou hradit předem. Včera to schválili opavští zastupitelé.

Současná podoba zimního stadionu v Opavě | foto: MÚ Opava

Opava je majoritním vlastníkem hokejového klubu. „Dotaci na energie platíme zpětně. Nově půjde uhradit fakturu z městských peněz, ale do deseti dnů musejí hokejisté doložit, že ji zaplatili,“ vysvětlil změnu primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Změna se týká částek nad 50 tisíc korun a má řešit právě situaci, kdy městská organizace nemá volné peníze na úhradu faktur. „Budeme to tak dělat i v případě ostatních organizací,“ dodal primátor.

Důvodem potíží hokejového klubu je skokový nárůst cen za distribuci elektřiny. Jeho faktury za spotřebu energie aktuálně řádově čítají 600 tisíc korun měsíčně.

Spolu s dalšími náklady měsíčně potřebuje zhruba milion. Jde o peníze za provoz ledové plochy, která v Městských sadech vznikla jako náhradní za opravovaný zimní stadion.

Opava má náhradu za hokejovou halu, dva roky se bude bruslit v obřím stanu

Kvůli zvýšeným nákladům tam sezona skončila už v březnu, ačkoliv se původně počítalo s jejím prodloužením. Opavští radní schválili klubu dočasnou až milionovou půjčku, která půjde z části volných peněz městských technických služeb, aby si nemusel brát úvěr od banky.

Zastupitelé změnu podmínek účelové dotace schválili výraznou většinou, podle části opozice však jde i o špatné hospodaření. „Nebylo chybou postavit chlazený stan? Schvalovali jsme v rozpočtu jedenáct milionů korun hokejovému klubu na provoz náhradní plochy. Je vidět, jak je energeticky náročný,“ upozornil Jan Zelinka (ODS).

„Ještě v listopadu jsme nevěděli, jaké budou distribuční poplatky,“ uvedl náměstek primátora Vladimír Schreier (ANO). Podle primátora Navrátila také nebylo možné spotřebu a náklady přesně odhadnout, protože šlo o první sezonu a velkou roli hrálo počasí.

28. května 2021

zpět na článek