Řada heren zanikla i kvůli covidu, Opava bude regulovat hazard jinak

  16:12
Nová vyhláška o regulaci hazardu v Opavě začne platit příští úterý. Zastupitelé ji schválili na svém dubnovém zasedání, pravidla se výrazně změní. Jejich dopad by se však od stávajícího stavu neměl příliš změnit.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin MrázMAFRA

Nové nařízení umožňuje činnost provozoven hazardních her, včetně vzniku nových, ve stanovených částech centra Opavy, které jsou v blízkosti kamerového systému. Zakazuje je naopak v rezidenčních oblastech a na sídlištích.

„Tam by mohly vzniknout sociálně vyloučené oblasti, lidé by narušovali veřejný pořádek, a mohli by tím zvyšovat kriminalitu,“ vysvětlil mluvčí opavské radnice Roman Konečný.

Mnohé herny „nepřežily“ covid

Předchozí vyhláška uváděla konkrétní adresy, na kterých mohly podniky s hazardními hrami ve městě fungovat. „Cílem bylo tehdy vytěsnit hazard z běžných restaurací. Mezitím ale začal platit zákon, který hru časově omezil, stanovil jasnou dobu, ve které se hrát smí a nesmí. Navíc zkušenosti ukázaly, že herny nepřinášejí výrazné zvýšení bezpečnostního rizika,“ doplnil Konečný.

V Opavě také řada těchto míst zanikla. „Mohl za to nový zákon, vyšší zdanění i opatření v souvislosti s nemocí covid-19,“ objasnil mluvčí radnice.

Od příštího týdne budou moct být herny v Ostrožné ulici, v Masařské, Mezi Trhy, U Fortny a U Jaktařské brány. Také na Horním náměstí, Drůbežím trhu a náměstí Republiky. Hazard budou moct podniky provozovat i v části Olomoucké od křižovatky s Krnovskou po ulici U Soudu. „Jsou to místa, kde již dnes nějaké herny najdete,“ uzavřel Konečný.