iDNES.cz

Soud zamítl další návrh Citibank proti OKD

  17:56
Prakticky obratem zamítl Krajský soud v Ostravě návrh společnosti Citibank na odklad účinnosti reorganizačního plánu OKD. Bance se stále nelíbí, že o něm nemohla hlasovat.

Letecký pohled na Důl Paskov, kde 31. března 2017 definitivně skončila těžba uhlí. | foto: Jan Smekal, MF DNES

V pondělí podáno, v úterý zamítnuto. I tak rychle umí pracovat české soudy. V tomto případě ve věci návrhu londýnské Citibank, která po Krajském soudu v Ostravě požadovala odložení účinnosti reorganizačního plánu společnosti OKD.

Ten už má všechna potřebná schválení a nabyl právní moci. Státu tak už nic nebrání, aby podle něj postupoval a převzal činné části těžební firmy a dál pokračoval, prostřednictvím společnosti státní firmy Prisko, v těžbě uhlí ve vlastní režii. Toho má dosáhnout tak, že OKD převede činné části firmy, fungující šachty, úpravny uhlí i zaměstnance, do společnosti OKD Nástupnická (OKDN, pozn. red.).

Její akcie pak za 80 milionů korun převezme stát. Peníze si rozdělí věřitelé OKD.

Právníci Citibank se zaštiťovali i rozhodnutím Ústavního soudu

S tím ale londýnská Citibank nesouhlasí. Přestože se do insolvenčního řízení OKD přihlásila s více než desetimiliardovou pohledávkou, o níž se zmiňovala v návrhu na vyhlášení insolvenčního řízení i samotná OKD, mezi uznanými věřiteli nakonec banka nestanula.

OKD i insolvenční správce pohledávku odmítli a ostatní věřitelé hlasovací právo bance neschválili. A tak se banka snaží zastavit zahájení reorganizace všemi možnými způsoby.

„Nebude-li účinnost Reorganizačního plánu odložena, dojde v nejbližších dnech k nezvratnému kroku – převodu akcií společnosti OKDN na společnost Prisko,“ píše se v návrhu Citibank na odklad účinnosti reorganizačního plánu.

„Prostřednictvím akvizice akcií OKDN tak bude provozní část OKD s definitivní platností vyvedena za necelých 80 milionů korun do společnosti Prisko, čímž bude věřitelům způsobená závažná a nevratná újma.“

Krajský soud v Ostravě ale návrh zamítl. A to přesto, že se právníci Citibank ve svém návrhu zaštiťovali i nedávným rozhodnutím Ústavního soudu.

I k němu si už Citibank ve věci insolvenčního řízení OKD stěžovala, její podání ale bylo zamítnuto kvůli faktu, že banka stále nevyčerpala všechny další možnosti obrany před soudy. Ústavní soud nicméně sám napsal, že podobnou stížnost může Citibank opakovat.

A právě toho se právníci londýnské banky chytili. „Věřitel jako stěžovatel ve velmi krátké době podá novou ústavní stížnost,“ píší právníci Citibank ve zdůvodnění, proč by měl krajský soud jejich argumentaci přijmout.

Stát bude mít na svých bedrech i útlum těžby a likvidaci šachet

„Insolvenční soud dále zastává názor, že v dané situaci na základě důvodů uváděných Věřitelem není možno odložit účinnost reorganizačního plánu,“ napsal v zamítavém stanovisku krajský soud.

A vysvětluje, že o odložení reorganizačního plánu sice může rozhodnout, ale za jiných okolností.

„Primárním zájmem Věřitele (Citibank, pozn. red.) není odložit účinnost reorganizačního plánu, ale stav, kdy by tento nebyl vůbec realizován, aby úpadková situace byla řešena konkurzem. Jelikož skutečná vůle Věřitele směřuje ke zmaření celého reorganizačního procesu, soud jeho návrh na odložení účinnosti reorganizačního plánu jako nedůvodný zamítl.“

Podle reorganizačního plánu nebude stát jen těžit, na jeho bedrech budou i následné náklady na útlum těžby, včetně likvidace šachet. Jen tyto náklady se předběžně odhadují na více než osm miliard korun, na vše má státu vydělat právě společnost Prisko prostřednictvím těžby uhlí ve firmě OKD Nástupnická.

zpět na článek