iDNES.cz

Firmy v kraji řeší mzdy na příští rok, hlavním bodem je inflace

  9:44
Firmy v Moravskoslezském kraji začaly vyjednávat o kolektivních smlouvách a výši mezd na příští rok. Mezi prvními se s vedením dohodli horníci OKD. Než se jim ale podařilo shodnout na nárůstu platů, museli se zástupci odborů s manažery těžební společnosti sejít celkem pětkrát.

„Společně s našimi odborovými partnery se nám povedlo dosáhnout dohody. Provozní zaměstnanci si od Nového roku přijdou navíc maximálně až o 22 korun na hodinu oproti letošnímu roku. Zvedáme i příplatky za práci v odpoledních a nočních směnách a také ve čtyřsměnném a nerovnoměrném pracovním režimu,“ přiblížil dohodu předseda představenstva OKD Roman Sikora.

Hlavním cílem odborářů bylo zamezit poklesu jejich reálné hodnoty v souvislosti s inflací. „Klíčové pro nás bylo vyjednat navýšení procentuálně vyšší, než je předpoklad inflace na příští rok, aby nedošlo u zaměstnanců k poklesu reálných mezd,“ doplnil předseda odborové organizace OKD Jiří Waloszek.

Těsně před uzavřením kolektivní smlouvy jsou i v Třineckých železárnách. „Jednání vrcholí, obě strany jsou blízko podpisu dohody, k tomu by mohlo dojít v nejbližších dnech, možná ještě tento týden,“ konstatovala mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková s tím, že do okamžiku podpisu smlouvy nelze detaily jednání zveřejňovat.

A podobně na tom jsou i v další velké huti v kraji, ve společnosti Liberty Ostrava. „Jsme v podstatě dohodnutí, dohodu budeme podepisovat s vysokou pravděpodobností v pátek, detaily ale nemůžeme logicky, až do podpisu kolektivní smlouvy, zveřejňovat,“ potvrdila informace MF DNES členka odborového vyjednávacího týmu Alena Sobolová.

Dohoda je stále v nedohlednu

Už šest kol vyjednávání mají za sebou zástupci zaměstnanců i zaměstnavatele v nošovické automobilce Hyundai, mimo jiné v posledních letech jedné z nejlépe platících firem v regionu.

K dohodě je ale zatím, podle všeho, ještě daleko. Byť v tomto případě mají obě strany ještě relativně dost času, stávající dohoda platí až do jara příštího roku.

Návrhy odborů a zaměstnavatele se v Nošovicích zatím výrazně liší. Zatímco zaměstnanci požadují jednoroční dohodu a růst mezd o 16 procent, manažeři firmy navrhují nárůst o 10,2 procenta v letošním a dalších 7,1 procenta od dubna 2024 ve smlouvě platící na dva roky.

„Současná průměrná mzda na dělnických pozicích u nás nyní dosahuje 45 860 Kč a na jaře jsme nad rámec obvyklých bonusů vyplatili zvláštní odměnu ve výši 10 tisíc korun,“ přiblížil vstupní podmínky pro vyjednávání mluvčí automobilky Petr Michník.

Hlavní téma je inflace

Rozdíl je i v návrhu kompenzačního bonusu, navrženého kvůli rychle rostoucí inflaci v České republice, kde proti návrhu zaměstnanců, kteří požadují 45 tisíc korun se splatností v dubnu příštího roku, stojí návrh zaměstnavatele na výplatu kompenzačního bonusu ve dvou termínech, kdy by zaměstnanci dostali v dubnu 2023 a 2024 shodně po 15 tisících korunách.

„Dnešní jednání málem skončilo po úvodních deseti minutách,“ komentovali zástupci odborů na sociálních sítích poslední kolo vyjednávání. „Nicméně po následující hodinové vzrušené debatě nakonec vedení přišlo s tím, že za svou stranu tedy hypoteticky zruší všechny své nynější protinávrhy (seniorita, dovolená, hodnocení apod.) a namísto toho nějakým způsobem posílí růst stěžejních základních mezd a kompenzačního bonusu.“

Společným tématem letošních jednání o kolektivních smlouvách, případně jejich mzdových dodatcích, je inflace. Ta by se měla na konci příštího roku snížit.

„Pokud nepřijde další šok, měla by se inflace v průběhu druhého až třetího čtvrtletí 2023 vracet k jednociferným hodnotám,“ predikovala další vývoj viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

zpět na článek