iDNES.cz

Rok od smrtícího výbuchu v dole. Třináct mrtvých připomíná žulová slza

  18:14
Rodiny třinácti horníků, kteří zahynuli při loňském výbuchu na Dole ČSM na Karvinsku, jejich přátelé, zástupci OKD a politici jak z České republiky, tak z Polska, se v pátek setkali ve Stonavě na Karvinsku. Pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David tam posvětil žulový pomník ve tvaru slzy jako vzpomínku na mrtvé.

Pomocný biskup Martin David světí monument ve tvaru slzy, který připomíná smrt třinácti horníků před rokem v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. (20. prosince 2019) | foto: Adolf Horsinka

„Přijelo nás celkem devět, při výbuchu nám tady zahynul bratranec,“ řekl Marcin Drzewicz, jeden z polských hostů pietního setkání.

„Bratranec měl osmadvacet let, zůstala po něm žena s dítětem. Na šachtě pracoval necelé dva roky.“

Co přesně se před rokem při výbuchu více než 800 metrů pod zemí stalo, dodnes neví. A zatím to oficiálně netuší nikdo.

„Výsledky vyšetřování bychom měli znát během dvou měsíců,“ řekl premiér Andrej Babiš, který se svěcení pomníku také zúčastnil.

„Plně spolupracujeme se státním zastupitelstvím i s policií, nemůžeme průběh vyšetřování komentovat,“ dodal mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Čeká se na posudky

Dohadů, co se osudného 20. prosince v podzemí Dolu ČSM stalo, se bezprostředně po výbuchu vyrojilo hned několik, pravdu možná pomohou odhalit až znalecké posudky. Jisté to však není.

„Doručení znaleckého posudku očekáváme v lednu. Následně se s jeho závěry musí seznámit policie, státní zastupitelství a v rámci společného vyšetřovacího týmu i polská strana, bude tedy nutno vyčkat překladu do polštiny,“ řekla karvinská okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková.

O vypracování odborného vyjádření, zda byly v dole porušeny bezpečnostní předpisy a v kladném případě které, bude požádán i báňský úřad. Teprve následně bude možno ve věci rozhodnout.

„Nevím, proč nám pořád neřekli, co se tam stalo. Rok je přeci dost dlouhá doba,“ divil se po ceremoniálu jeden z polských návštěvníků akce.

OKD letos skončí ve ztrátě, může za to i nehoda

Vyšetřování ale mohlo začít až několik měsíců po výbuchu. V podzemí dolu ČSM dlouho hořelo, zasažený prostor byl z bezpečnostních důvodů zazděn a nedostupný.

„Byly provedeny soudní pitvy zemřelých horníků. Bylo vyslechnuto více než 80 svědků, a to jak na území České republiky, tak Polska. Byli rovněž vyslechnuti všichni poškození. Polská strana mimo jiné zajistila vypracování znaleckého posudku na počítačovou jednotku důlního kombajnu, který se nacházel na místě neštěstí. Ve věci bylo provedeno ohledání místa činu celkem sedmkrát,“ popsala rozsah vyšetřování státní zástupkyně.

Vedle tragické bilance na životech měl výbuch i tvrdý dopad na hospodaření OKD. Premiér Babiš po jednání s vedením firmy prozradil, že OKD skončí letošní rok ve ztrátě. „Přesnější čísla budou až po auditu, ale půjde o stovky milionů korun,“ řekl premiér.

Na odškodnění firma vydala miliony korun

„Vliv výbuchu na těžbu a hospodaření letošního roku byl značný, odhadujeme to na 400 tisíc tun produkce, kterou jsme nemohli vydobýt,“ řekl výkonný ředitel OKD Michal Heřman. „Ke zpomalení těžby v jiných stěnách pak vedlo zvýšené množství kontrol ze strany báňského úřadu, což je ale v pořádku, i upravených bezpečnostních pravidel, které jsme po výbuchu zavedli.“

OKD už získalo povolení na vyklizení těžebních strojů z oblasti výbuchu, firma očekává, že by s vyklízením mohla začít během února.

Na odškodnění rodin horníků vydala společnost OKD v průběhu tohoto roku miliony korun.

„Každá manželka i dítě žijící ve společné domácnosti mělo nárok na 340 tisíc korun, mimo to jsme nadaci OKD poukázali 15 milionů korun na přerozdělení těmto rodinám,“ řekl Ivo Čelechovský. „Ze dvou veřejných sbírek bylo přerozděleno dalších šest milionů korun.“

První informace mluvily o jednom mrtvém, skutečnost byla nakonec horší:

zpět na článek